- Autor: Małgorzata Lis-Skupińska
- Wyświetleń: 4944
- Dodano: 2015-04-16 / 09:04
- Komentarzy: 15
Opolska policja odnajduje kilkaset zaginionych osób rocznie
Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport dotyczący poszukiwania zaginionych przez policję. Wytknięto w nim błędy w procedurach. My sprawdziliśmy, jak na tym tle wyglądają opolskie statystyki.
Z policyjnych statystyk wynika, że każdego roku w Polsce ginie ok. 17 - 20 tys. osób, z których nigdy nie odnajduje się ok. 2 tys. Szczególnie niepokoi, że od trzech lat liczba zaginięć wzrasta co roku o kolejne 2 tys.
- Komenda Wojewódzka Policji w Opolu przyjęła w 2014 roku 694 zgłoszenia o zaginięciach - mówi kom. Hubert Adamek z biura prasowego KWP w Opolu. - Odnaleźliśmy w 2014 roku ponad 700 osób, w tym również zaginione w roku 2013.
W raporcie NIK-u czytamy też, że policja stworzyła spójny system poszukiwania osób zaginionych. Przyjęte procedury bywają jednak niedokładnie stosowane przez niewystarczająco przeszkolonych policjantów, którzy nie zawsze właściwie klasyfikują zaginięcia. To sprawia, że niekiedy poszukiwania rozpoczynają się zbyt późno zwłaszcza w sytuacjach, w których decydującą rolę odgrywa czas. Opóźnienia bywają wówczas nie do naprawienia.
- W naszym województwie 1 stycznia 2014 roku mieliśmy 107 osób zaginionych, a na 31 grudnia 2014 było ich 93 - dodaje kom. Hubert Adamek.
Od 2013 r. w Komendzie Głównej Policji działa Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych, odpowiedzialne za koordynację, analizę i bezpośrednie poszukiwanie osób zaginionych w całym kraju. Policja wprowadziła specjalnie opracowane procedury postępowania, m.in. zdefiniowała trzy kategorie zaginięć. Do każdej kategorii przyporządkowano oddzielne, odpowiednio sprofilowane grupy czynności, jakie powinny być podjęte w ramach poszukiwań prowadzonych w danej kategorii. Dokładnie określono także katalog danych, które policjant przyjmujący zgłoszenie powinien ustalić.
- Komendant Główny Policji zatwierdził program szkolenia kursu specjalistycznego dla policjantów zajmujących się zaginięciami, który zostanie wdrożony w ciągu paru miesięcy. Poprzedzone było to szkoleniami dla policjantów z całego kraju - wyjaśnia nadkom. Marzena Grzegorczyk.
W całej Polsce w roku 2014 zgłoszono 20845 zaginięć.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
św_juzef: Napisał postów [12741], status [VIP]
a mordercy z okolic Krapkowic z tamtego i tego roku dalej na wolności ... oprawca Przewdzinga i staruszki ze Zdzieszowic , zabójca staruszka i Wiktorii z Krapkowic czy Samanty z Jasienia ...