• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 540
    • Dodano: 2024-10-21 / 20:41
    • Komentarzy: 3

    To będzie pierwszy w regionie ogród pamięci

    Na opolskim cmentarzu w dzielnicy Półwieś powstaje pierwsza w regionie kwatera do pochówków bez możliwości stawiania pomnika, nazywana "ogrodem pamięci".


    Ta nowoczesna i minimalistyczna przestrzeń umożliwi pochówek w biodegradowalnych urnach, promując podejście zgodne z naturą i ekologią. Jest szansa, aby pierwsze pochówki odbyły się już w styczniu 2025r. Podobne kwatery już przyjęły się m.in. na cmentarzach w Łodzi i Poznaniu.

    Ogród pamięci, położony na nowej części cmentarza na Półwsi, będzie zajmował około 400 metrów kwadratowych. Będzie to przestrzeń zamknięta, otoczona cisowym żywopłotem, która ma na celu stworzenie miejsca pełnego spokoju i refleksji. Całość zaprojektowano w sposób minimalistyczny i naturalny, bez tradycyjnych nagrobków czy pomników, aby podkreślić zgodny z naturą charakter tego miejsca.

    Pochówki w ogrodzie pamięci będą odbywać się wyłącznie w biodegradowalnych urnach. Zgodnie z ideą tego miejsca, prochy zmarłych będą składane do ziemi bez tradycyjnych nagrobków, płyt, wieńców czy wiązanek kwiatowych. Upamiętnienie zmarłych będzie dyskretne - na tabliczkach przed wejściem do ogrodu. Symboliczne znicze czy kwiaty będzie można składać przy tych tablicach.

    Pomysł na powstanie ogrodu pamięci w Opolu zainspirowany został podobnymi kwaterami funkcjonującymi już w innych polskich miastach. W Poznaniu, od lat dziewięćdziesiątych, funkcjonują ogrody, a ostatnio także lasy pamięci, które oferują naturalne pochówki w leśnych przestrzeniach cmentarzy. W Opolu inicjatywa ta nabiera kształtu na nowej części cmentarza, oferując mieszkańcom alternatywę dla tradycyjnych form pochówku - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zarządu Zakładu Komunalnego, administrator cmentarza.
    Ogród pamięci w Opolu to innowacyjny krok w kierunku bardziej ekologicznych i naturalnych form upamiętniania zmarłych. Minimalistyczny design, brak tradycyjnych pomników oraz biodegradowalne urny to elementy, które wpisują się w globalny trend ekologicznego pochówku. Jest to również wyraz troski o środowisko, a także oferta dla osób, które pragną, aby ich ostatnie miejsce spoczynku było zgodne z duchem natury.

    Należy jednak zaznaczyć, że ogród pamięci to jedynie propozycja. Natomiast w dalszym ciągu niczym nieograniczone i zachowane są tradycyjne formy pochówku. Ciała zmarłych nadal mogą być składane w tradycyjnych grobach ziemnych czy murowanych, a szczątki pochodzące ze spopielenia zwłok mogą być pochowane w kolumbariach, jak również w grobach ziemnych i murowanych.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-10-21 22:32:44 [89.64.3.*] id:1676864  
    Gosia Kefir: Napisała postów [1386], status [stały bywalec] Reputacja
    Nawet psa tak nie pochowam. Bezimienne mogiły już były w Auschwitz, Katyniu itp. W******ć z lewactwem.

    Nick:
    Treść:
    2024-10-21 22:16:07 [37.31.154.*] id:1676862  
    Gargamel80: Napisał postów [254], status [rozkręca się] Reputacja
    I co uwierzyli, że to ekologiczne ? Haha czego to lewactwo jeszcze nie wymyśli:)

    Nick:
    Treść:
    2024-10-21 22:01:13 [89.64.1.*] id:1676861  
    pinoczet: Napisał postów [394], status [maniak] Reputacja
    A czyj to pomysł? ktoś z kimś to konsultował, może popiół do odry wysypać? Konkurs kto wpadnie na głupszy pomysł - w myśl lewicowych poglądów

    Nick:
    Treść: