Warszawska firma wybuduje na terenie miejskiego wysypiska w Opolu zakład utylizacji bioodpadów.(Fot: Dżacheć)
Zakład Komunalny w Opolu chciał uruchomić linię przetwarzania bioodpadów we własnym zakresie. Koszt takiego przedsięwzięcia oszacowano na około 40 milionów złotych. ZK z własnego budżetu takim wydatkom nie był w stanie podołać, więc poczynił starania o wsparcie z Unii Europejskiej. Dofinansowania jednak nie przyznano. - Stąd rozwiązanie alternatywne i partnerstwo z firmą Remondis Warszawa – wyjaśnia Andrzej Czajkowski, prezes ZK w Opolu. - Spółka otrzyma w dzierżawę teren, na którym wybuduje zakład utylizacji bioodpadów – dodaje Czajkowski.
Konieczność inwestycji to efekt zmian w przepisach. Od 2013 roku w życie wchodzą bowiem przepisy nakazujące przetwarzanie bioodpadów w tzw. niegroźny odpad. Dzięki planowanej budowie odpadki organiczne jak np. odpady kuchenne,spożywcze, odpady zielone i osady ściekowe zostaną w stolicy regionu odpowiednio przetworzone. Odpady biodegradowalne są naturalnym i bogatym źródłem węgla, azotu, fosforu, potasu oraz mikroskładników pokarmowych. Mogą być wykorzystywane m.in. jako kompost.
Co ważne, proces przetwarzania bioodpadów w nowo-powstałej instalacji na być całkowicie hermetyczny. - To bardzo dobra wiadomość, bo niestety z wysypisko cały czas daje o sobie znać okolicznym mieszkańcom – mówi Marcin Gambiec ze stowarzyszenia DGK Groszowice. Rada dzielnicy zawnioskowała w sierpniu o kontrolę w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska. System składowania odpadów ma zostać sprawdzony przez inspektorów WIOŚ do końca tego roku. System utylizacji bioodpadów ma być gotowy do końca 2013 roku.
maranello: Napisał postów [553], status [rozpisany/na]
Współczuję tym ludziom mieszkającym obok/zdj./