Na łamach portalu można znaleźć opisy i zdjęcia 150 opolskich wsi.(Fot: Złotogłowice, pow. nyski/www.dziedzictwowsiopolskiej.pl)
- Portal ma na celu usystematyzowanie wiedzy z zakresu dziedzictwa kulturowego wsi opolskiej, zebranie działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego wsi na Opolszczyźnie oraz znalezienie najcenniejszych pod względem zasobu kulturowego wsi w regionie – wyjaśnia Jacek Szopiński, rzecznik wojewody opolskiego. - Strona prezentuje m.in. wartości dziedzictwa kulturowego wsi opolskiej. Przedstawia charakterystyczny dla Opolszczyzny układ przestrzenny miejscowości, historyczne obiekty i zespoły architektoniczne, elementy regionalnego stylu architektonicznego jak na przykład gible czy lauby i wreszcie wartości przyrodnicze i krajobrazowe. Można w nim znaleźć także zbiór regulacji prawnych dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego – wylicza Szopiński.
Jedną z zakładek na stronie jest też „Opolski Dezyderat w Sprawie Przestrzeni Wiejskiej”. To dokument, odwołujący się do zasad zrównoważonego rozwoju i diagnozy stanu istniejącego, przedstawiający postulaty i apele, których realizacja pozwoli ochronić krajobraz polskiej wsi, będący dziedzictwem wszystkich obywateli. Na uwagę zasługuje też bogata galeria zdjęć – praktycznie każda ze 150 miejscowości jest udokumentowana kilkoma fotografiami. Do tego dochodzą pojedyncze elementy. - Wszystkie mają oddawać elementy architektonicznego stylu charakterystycznego dla Opolszczyzny – zaznacza Szopiński.
Portal „Dziedzictwo Wsi Opolskiej” to inicjatywa zespołu wojewody ds. zachowania dziedzictwa kulturowego wsi opolskiej i ochrony wiejskiego krajobrazu Opolszczyzny. Powstał w Biurze Wojewody na podstawie materiałów opracowanych przez wojewodę, opolski oddział Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Muzeum Wsi Opolskiej. Uruchomienie portalu nie wiązało się z dodatkowymi kosztami – jego przygotowanie było elementem bieżącej pracy urzędu. Autorzy strony gorąco zachęcają do jej aktualizowania. W tym celu należy korzystać z zakładki kontakt.
- Wojewoda opolski stoi na stanowisku, że dziedzictwo kulturowe opolskiej wsi to rzecz warta zachowania bo może przecież umknąć, przeminąć. Tym bardziej należy o nie dbać – podsumowuje Jacek Szopiński.
Supermen: Napisał postów [4999], status [VIP]
Bo to nikt nie chce być pierwszy.