- Autor: Greg
- Wyświetleń: 7239
- Dodano: 2012-10-14 / 18:15
- Komentarzy: 208
Ratownicy medyczni obchodzą swoje święto
Gdy jadą - widać i słychać ich z daleka. Ratownicy medyczni i lekarze w karetkach pogotowia ratunkowego codziennie pędzą po ulicach Opolszczyzny, by uratować kolejne istnienie. - Ratowanie życia to nie tylko praca, ale i pasja, której poświęcamy swoje życie - mówią.
Ratownicy medyczni i lekarze codziennie mają do czynienia ze skrajnymi uczuciami. Jak mówią, są świadkami wielu dramatów i tragedii, ale w ich pracy są też chwile radosne. - Wracając z pracy mam świadomość, że ulżyłem komuś w cierpieniu, zmniejszyłem ból, pomogłem. Czasem wiem, że uratowałem komuś życie i to daje siłę, by kolejnego dnia znowu zmierzyć się z czyimś cierpieniem - mówi jeden z ratowników.
Opolscy ratownicy rozpoczęli świętowanie udziałem we mszy świętej w kościele pw. Św. Piotra i Pawła - naprzeciwko Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Po mszy ratownicy mierzyli chętnym ciśnienie i poziom cukru. Była także możliwość zobaczenia z bliska wyposażenia najnowszej karetki, którą na co dzień ratownicy medyczni jeżdżą na wezwania.
Najnowszy zakup OCRM - mercedes sprinter z nowoczesną aparaturą jest wart pół miliona złotych. Jego wnętrze oglądał dziś wiceprezydent Krzysztof Kawałko. - Cieszę się, że tak nowoczesny sprzęt pomaga ratować życie mieszkańcom naszego miasta. Oby tylko oglądali wnętrze karetki przy okazjach takich jak ta, a nie w sytuacjach kryzysowych - mówił wiceprezydent.
Poza obejrzeniem karetki była też okazja do zwiedzenia budynku OCRM. Najważniejszym jego miejscem jest dyspozytornia - to tutaj są odbierane telefony z numeru 999. Centrala jest w trakcie zmiany systemu łączności z karetkami z analogowego na cyfrowy. Docelowo zostanie tu uruchomiona centralna dyspozytornia, z której będzie można dysponować karetkami z całego województwa.
- System cyfrowy pozwala widzieć na mapie aktualne położenie wszystkich karetek, co jest ogromnym ułatwieniem dla dyspozytora - tłumaczy Ireneusz Sołek, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. - W przypadku jakiegoś dużego wypadku czy innej nagłej potrzeby, jedna osoba jest w stanie zadysponować na miejsce pojazdy i ratowników z terenu całego województwa. Dzięki mapie widzi też, które karetki są najbliżej miejsca zdarzenia - dodaje.
Przełączenie systemu z analogowego na cyfrowy ma się odbyć pod koniec roku. Obecnie w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego pracuje 9 karetek. - Systematycznie wymieniamy je na nowe. Kolejna nowa karetka powinna pojawić się w przyszłym roku - mówi Sołek.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
romi: Napisał postów [3020], status [Szycha]
ciekawe czy używają takiego zastrzyka o nazwie PAWULON który ratuje życie nieodwracalnie :) Pozdrawiam, (romi).