- Autor: Mat
- Wyświetleń: 4289
- Dodano: 2012-11-28 / 15:32
- Komentarzy: 38
Unikatowy fortepian trafił do Muzeum Polskiej Piosenki
Unikatowy fortepian zostanie odrestaurowany i zasili zbiory Muzeum Polskiej Piosenki.(Fot: Dżacheć)
Przetrwał w stolicy Opolszczyzny drugą wojnę światową, a zniszczył go deszcz padający podczas 2. Festiwalu Opolskiego. Mowa o fortepianie Seiler, wyprodukowanym w 1919 roku. Eksponat trafił dziś do Muzeum Polskiej Piosenki, a przekazało go Towarzystwo Przyjaciół Opola w magazynach, którego historyczny instrument obrastał kurzem. Wkrótce historyczny fortepian zostanie odrestaurowany.
- Zdaje się, że u Państwa nieco mży. U mnie też troszeczkę pokapuje, o ile jestem w stanie to zauważyć, ale jestem przekonany, że zaraz przejdzie, będzie cudowna pogoda, znowu będziemy mogli się opalać, tak jak na koncertach popołudniowych. Chciałbym zapytać, jaka będzie Państwa decyzja, odnośnie do ciągu dalszego – żartował podczas 2. KFPP Jacek Fedorowicz kiedy nad Opolem przeszła ulewa. Ucierpiał w niej m.in. fortepian Eduarda Seilera o numerze seryjnym 52213.
Podczas tamtego koncertu zagrał na nim Robert Filiński. Scena, podczas której spod klawiszy tryskała woda, zapisała się w historii opolskich festiwali, ale instrument nie nadawał się już do użytku. - Nasze towarzystwo posiada w swoich zbiorach wiele ciekawych i bardzo wartościowych pamiątek związanych z Opolem. Chyba największym gabarytowo jest właśnie fortepian Eduarda Seilera. Od wielu lat już niestety nie gra, bo nie było nas stać na jego renowację – mówi Halina Żyła, prezes Towarzystwa Przyjaciół Opola. - Tym bardziej cieszymy się, że ten piękny eksponat trafi teraz do Muzeum Polskiej Piosenki – dodaje.
W zapisach darowizny znalazł się punkt mówiący o tym, że nowy właściciel ma dbać o dobry stan techniczny instrumentu. - Fortepian przekażemy firmie, która zajmie się jego renowacją. Oczywiście nie będzie on tak zakonserwowany, żeby grać na nim koncerty chopinowskie. Chcemy, aby pozostał obiektem muzealnym i nie ulegał dalszemu niszczeniu – zapewnia Jarosław Wasik z Muzeum Polskiej Piosenki. Placówka zasiliła też swoje zbiory o unikatowe monety. - To dwie monety pierwsze emisji tej serii monety z wizerunkiem Czesława Niemena i Krzysztofa Komety. Obydwie były nagradzane na konferencjach firm emisyjnych jako najpiękniejsze – podkreśla Krzysztof Gierek, dyrektor NBP w Opolu. Z kolei Radio Opole przekazało muzeum partytury piosenek z pierwszych koncertów festiwalowych, które zbierał redaktor Edward Spyrka.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Rolik: Napisał postów [8284], status [VIP]
Na tym fortepianie można by nie jedną pozycję z Kamasutry:D