Autorzy petycji zwracają uwagę, że wiele instytucji kultury rozbudowano ze środków unijnych, co w oczywisty sposób generuje większe koszty ich utrzymania. (Fot. archiwum)
- Budżet instytucji kulturalnych województwa w latach 2010-2013 został okrojony aż o 28,7%. W ciągu tych lat Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu uświadczyła spadku finansowania o 42,2%, Muzeum Śląska Opolskiego o 36%, a Muzeum Wsi Opolskiej o 34,8% - czytamy w petycji. Kolejne instytucje: unikatowe w skali kraju Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach - spadek finansowania o 22,4%, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu - 19,6%, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu – spadek finansowania o 18,8%, Filharmonia Opolska im. J. Elsnera w Opolu – spadek finansowania o 11,1%. Autorzy podkreślają też, że w dziedzinie "Ochrona zabytków i opieka nad zabytkami" w ciągu ostatnich trzech lat zmniejszono budżet z 2 milionów złotych w roku 2010 do 0 zł w roku 2013.
- Wyrażamy sprzeciw wobec planów likwidacyjnych siedmiu z jedenastu istniejących filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu. Likwidacji mają ulec filie w Głubczycach, Grodkowie, Krapkowicach, Namysłowie, Oleśnie, Prudniku, Strzelcach Opolskich, co znacząco ograniczy dostęp społeczeństwa Opolszczyzny do księgozbioru naukowego, a zarazem poważnie ograniczy dostęp czytelników z województwa do książek, czasopism i informacji. Z mapy województwa znikną w ten sposób nie tylko kolejne instytucje oświatowe, ale i lokalne ośrodki animacji społecznej i kulturalnej, których wartość jest nie do przecenienia, zwłaszcza w dobie niekorzystnych zmian demograficznych oraz na terenach przygranicznych - tak z kolei pisali bibliotekarze w swoim liście protestacyjnym, którego fragment również dołączono do petycji.
Autorzy petycji zwracają uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. - Na ironię zakrawa też fakt, że większość opolskich instytucji kultury została w ostatnim czasie rozbudowana ze środków Unii Europejskiej i oczywistym było, że koszty ich utrzymania wzrosną. Oburza nas postawa Zarządu Województwa Opolskiego, który wydaje się nie dostrzegać tego faktu i spycha całą odpowiedzialność finansową na dyrektorów placówek kultury - piszą, cytując z kolei apel muzealników, wystosowany pod koniec listopada.
Pytany o budżet na kulturę marszałek Józef Sebesta odpowiada wprost: - Dużo mniejsze niż zakładane wpływy z podatków dochodowych CIT nie mogą pozostać bez echa i niestety muszą się odbić na niektórych częściach budżetu województwa - mówi marszałek.
Petycję można podpisać na stronie petycje.pl.
amator: Napisał postów [62], status [rozkręcił się]
ten kraj niech zamkną wyłączą prąd i niech wyjadą na księżyc krew mnie zalewa co tutaj się dzieje na nic nie ma pieniędzy to oznacza że mamy złego gospodarza jeżeli w firmie dyrektor źle gospodarzy to prezes go wyp...dala bo nieudacznik i krętacz a u nas w kraju daje się nagrody chore i chory rząd