Wojewoda opolski wspólnie z dr Wojciechem Guzikowskim zalecają opolskim placówkom medycznym stosowanie "Dobrych Praktyk Bezpiecznej Ciąży i Porodu".(Fot: Dżacheć)
- W systemie ochrony zdrowia wojewoda pełni funkcję obserwatora. W tym działaniu pomocą służą mu konsultanci, których pracuje 70. W właśnie we współpracy z jednym z nich przygotowaliśmy zbiór dobrych praktyk bezpiecznej ciąży i porodu - wyjaśnia Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski. - To bezpośrednia reakcja na dramatyczne zdarzenie, które dotknęło rodzinę Bonków. Trzeba z niego wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby unikać w przyszłości podobnych zdarzeń - podkreśla Wilczyński.
Wspomniany przez wojewodę dokument to autorski projekt dr Wojciecha Guzikowskiego, wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie ginekologii i położnictwa. - To 6 punktów, które opracowałem na bazie 40 lat moich doświadczeń w ginekologii i położnictwie, na bazie rozporządzenia Ministra Zdrowia, a także rekomendacji towarzystwa ginekologicznego - mówi Guzikowski. - Każdy z punktów odwołuje się do różnych etapów ciąży oraz porodu. Ma jednak na celu przede wszystkim doinformowanie pacjentek w zakresie ich praw. Trzeba bowiem pamiętać, że wiedza jest tutaj czynnikiem kluczowym - dodaje. - Najlepszym strażnikiem naszych praw jesteśmy my sami. Bądźmy więc tych praw świadomi - zaznacza wojewoda opolski.
Dobre praktyki bezpiecznej ciąży i porodu zalecane przez wojewodę opolskiego:
1. Podczas pierwszej wizyty lekarz prowadzący ciążę przekazuje pacjentce "informator dla przyszłej matki", zawierający m.in prawa rodzącej.
2. Lekarz prowadzący ciążę, gdy zbliża się termin rozwiązania, ustala z pacjentką plan porodu, w którym zawarte są m.in jego dane kontaktowe.
3. W szpitalu, w którym nastąpi poród, personel odpowiedzialny omawia z pacjentką plan porodu. W zależności od sytuacji klinicznej modyfikuje go w trakcie porodu za aprobatą rodzącej. Rozmowa akcentuje prawa rodzącej. Pacjentka otrzymuje ulotkę z zapisem tych praw.
4. Lekarz prowadzący ciążę, jeśli uzna za celowe, lub na życzenie rodzącej, kontaktuje się z lekarzem prowadzącym poród w celu omówienia planu porodu lub jego modyfikacji.
5. W trakcie porodu, jeśli pojawią się nieprawidłowości, personel sali porodowej, a przede wszystkim lekarz prowadzący poród, na bieżąco informuje rodzącą i ustala z nią sposób dalszego postępowania.
6. Po zakończeniu porodu lekarz przekazuje pacjentce informację oceniającą przebieg porodu, a o stanie dziecka informuje lekarz neonatolog.
Zestaw dobrych praktyk ma trafić do placówek medycznych na Opolszczyźnie na początku 2013 roku. Póki co nie wiadomo ile ulotek i informatorów zostanie przygotowanych. Wiadomo jednak, że mają zostać sfinansowane z budżetu wojewody i NFZ. Będą też dostępne na stronie internetowej www.zdrowie.opolskie.pl. - Odwołujemy się w tym przedsięwzięciu do dobrej woli każdej z jednostek - podsumowuje wojewoda opolski.
wujo12: Napisał postów [962], status [stały bywalec]
te, wojwoda, skad wzieta ta teoria? idz chlopie do szpitala zobaczysz i przestan gadac glupoty