- Autor: Mat
- Wyświetleń: 6739
- Dodano: 2013-01-01 / 16:49
- Komentarzy: 33
Tak minął 2012 rok na Opolszczyźnie
Tysiące Opolan w amfiteatrze kibicowało polskiej reprezentacji podczas EURO 2012.(Fot: archiwum)
Kibicowaliśmy reprezentacji Polski w piłce nożnej podczas EURO2012, cieszyliśmy się z olimpijskiego medalu Bartłomieja Bonka i na żywo oglądaliśmy Tour de Pologne. Protestowaliśmy przeciwko wprowadzeniu ACTA czy wysokim cenom paliw – blokując autostradę A4. Niewiele działo się w polityce, ale za to region wzbogacił się o dwa ogromne projekty – Opolską Strefę Demograficzną i Aglomerację Opolską. Taki był 2012 rok.
Styczeń
Po 9 latach walki przed sądami Krzysztof Stańko, właściciel ośrodka „Kormoran” w Turawie, został oczyszczony z zarzutów produkowania amfetaminy. Teraz domaga się odszkodowania od wymiaru sprawiedliwości. To jedna z precedensowych spraw w kraju. Początek 2012 roku upłynął też pod znakiem protestów – prawie 2 tysiące osób wyraziło swój sprzeciw przeciwko pomysłowi wprowadzenia ACTA w Polsce i w manifestacji przeszło ulicami Opola. Opolan oburzyły też ceny paliw w nowym roku i także w ramach protestu zablokowali w styczniu autostradę A4.
Luty/Marzec
Te dwa miesiące przyniosły dla regiony znaczące zmiany kadrowe. Najpierw na emerytury odeszło 5 naczelników wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji, sześciu komendantów powiatowych oraz komendant wojewódzki. Były to największe zmiany w opolskiej policji od lat 90. W marcu nowych rektorów wybrały dwie największe uczelnie na Opolszczyźnie – Uniwersytet Opolski oraz Politechnika Opolska. Stery na UO objął prof. Stanisław Nicieja, a PO kieruje Marek Tukiendorf. Także w marcu na Opolszczyźnie wystartowała nowa partia – pierwszą wojewódzką konwencję zorganizowała w Opolu Solidarna Polska.
Kwiecień
Przyniósł do stolicy regionu serię podpaleń samochodów, o której głośno było w całej Polsce. Sprawcy bądź sprawców tego procederu do dziś nie udało się zatrzymać policji. Z pewnością nie pomógł im w tym prezydent Opola, który po raz pierwszy od lat zdecydował się nie wspierać Komendy Miejskiej Policji i nie przeznaczył pieniędzy z budżetu na dodatkowe patrole w mieście. Kwietnia 2012 roku mile nie będzie z pewnością wspominał Tomasz Garbowski, poseł SLD i właśnie do kwietnia lider tej partii w regionie. Wyboru na szefa opolskich struktur Garbowski przegrał z Piotrem Woźniakiem. Ilu widzów w Opolu ma TV Trwam? Przynajmniej ponad 1000 zagorzałych, którzy przeszli ulicami miasta w demonstracji przeciwko obronie telewizji Tadeusza Rydzyka.
Maj
Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola, został skazany przez sąd w Bielsku – Białej na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata za niedopełnienie obowiązków, gdy był dyrektorem banku. Zembaczyński od wyrok się odwołuje – sprawa jest w toku. Także w maju Opolszczyzna zyskała drugiego przedstawiciela służb mundurowych w randze generała – nominację z rąk Prezydenta RP odebrał Karol Stępień, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. W tym samym miesiącu chwile grozy przeżyli pasażerowie opolskiego MZK – przy alei Witosa doszczętnie spłonął jeden z autobusów. Na szczęście obyło się bez ofiar.
Czerwiec
- Taranujcie bramki na A4 – mówił Antoni Jastrzembski, wicewojewoda opolski, po tym jak wraz z uruchomieniem płatności na opolskim odcinku autostrady pojawiły się problemy z przejazdem służb ratunkowych. Ostatecznie po ogromnym zamieszaniu służby doczekały się osobnego wjazdu i nie są narażone na utrudnienia podczas walki o ludzkie życie i zdrowie. Połowa roku stała jednak pod znakiem nie bramek na A4 ale sportowych emocji. W opolskim amfiteatrze po 3 tysiące Opolan śledziło mecze EURO 2012. Na dokładkę opolanie otrzymali w czerwcu od władz miasta miejską wypożyczalnię rowerów, która w pierwszym sezonie działania biła rekordy popularności. Także w czerwcu Opole i 21 gmin z 4 powiatów podpisały umowę o powołaniu Aglomeracji Opolskiej.
Lipiec/Sierpień
Tysiące mieszkańców regionu na żywo oglądały przejazd kolarzy 69. Tour de Pologne. Szczególnie widowiskowo wypadła meta II etapu wyścigu w Opolu. Cała Opolszczyzna w lipcu wspominała też powódź tysiąclecia, która nawiedziła nasz region w 1997 roku. W 2012 roku obchodzono 15. rocznicę tego kataklizmu. Złoty Most Dialogu odebrał Tadeusz Mazowiecki. Niedługo potem, 6 sierpnia z Londynu gdzie trwały Igrzyska Olimpijskie nadeszła wspaniała wiadomość – po 13 latach przerwy Opolszczyzna ma medal IO. Brąz w podnoszeniu ciężarów wywalczył Bartłomiej Bonk.
Wrzesień/Październik
Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej jest zgodne z prawem - orzekł Sąd Okręgowy w Opolu. Jeszcze w tym samym miesiącu odbył się protest Ligii Obrony Suwerenności, która twierdzi, że SONŚ to organizacja separatystyczna. Także we wrześniu blady strach padł na miłośników mocnych trunków produkowanych przez naszych sąsiadów Czechów. Tam z powodu zatrucia alkoholem metylowym zmarło 20 osób. Zakaz przywożenia do Polski czeskiego alkoholu powyżej 20% zniesiono dopiero w październiku. W październiku 2012 roku miał też miejsce tragiczny wypadek samochodowy w Oleśnie. Tir zmiażdżył rodzinę jadącą osobowym volkswagenem. Na miejscu zginęły wówczas matka i dziadkowie 5-letniej dziewczynki, która jako jedyna przeżyła zdarzenie.
Listopad
Tragiczny poród w opolskim szpitalu położniczym – o życie do dziś walczy córeczka Bartłomieja Bonka, medalisty olimpijskiego. Lekarze prowadzący poród nie zgodzili się na cesarskie cięcie i jedna z dwóch bliźniaczek państwa Bonków urodziła się z ciężkim niedotlenieniem mózgu. - Uważam, że popełniono błąd. Nie zostawię tak tej sprawy – mówił rozgoryczony ojciec bliźniaczek. Po nagłośnieniu sprawy ordynator oddziału patologii ciąży wraz z jego zastępczynią zostali odwołani a władze regionu zaleciły kontrole we wszystkich szpitalach położniczych. Miał być prezydent – ostatecznie przyjechał premier i dyskutował o Opolskiej Strefie Demograficznej. Donald Tusk obiecał rządowe wsparcie w walce z depopulacją Opolszczyzny. Pod koniec miesiąca policja aresztuje 15 – latka z Tarnowa Opolskiego, który zamordował swojego 84 – letniego sąsiada.
Grudzień
Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości w Opolu obiecuje: – Tyle praw Niemców w Polsce co Polaków w Niemczech. Oprócz krytyki rządu i teorii zamachu w sprawie katastrofy smoleńskiej opolanie zapamiętają z pewnością także pytania, które prezesowi PiS można było zadawać jedynie spisane uprzednio na kartkach. Koniec roku przyniósł też kolejny skandal w opolskiej służbie zdrowia. Okazało się, że choć NFZ płaci dwóm opolskim szpitalom za ostre dyżury przez 365 dni w roku to te na zasadzie niepisanej umowy dyżurują na zmianę. Dyrektorzy obu placówek stanowczo zaprzeczają. Sprawę mają wyjaśnić kontrole.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
opolanin240: Napisał postów [1137], status [zrobił/a karierę]
a gdzie manifest za wprowadzeniem Telewizji TRWAM na multipleks??