- Autor: Mat
- Wyświetleń: 6827
- Dodano: 2013-01-04 / 06:05
- Komentarzy: 56
Opole wypięknieje. Będzie "zielona ściana", a może nawet kolorowy mural
Nad Młynówką powstaje tzw. zielona ściana - zestaw nasadzeń około 2 tysięcy roślin.(Fot: Dżacheć)
Opolski ratusz przymierza się do dwóch projektów, które w znaczy sposób poprawią estetykę stolicy regionu. Pierwszy z nich to tzw. zielona ściana, która za pieniądze z budżetu powstaje nad kanałem Młynówka. Drugie przedsięwzięcie to udział w międzynarodowym projekcie „Let's Colour” – urzędnicy muszą jednak znaleźć interesującą powierzchnię do pomalowania. Jeśli organizatorom akcji lokalizacja się spodoba, to przygotują tam za darmo kolorowy mural.
Projekt „Let's Colour” polega na wspólnym malowaniu miejsc publicznych przez artystów i mieszkańców w danym kraju. Od wielu lat takie przedsięwzięcia organizowane są na całym świecie, a od 2 lat także w Polsce. Dzięki kampaniom „Let's Colour”, którą organizuje jeden z producentów farb, nowego wyglądu nabrały dworce kolejowe w Poznaniu czy Krakowie, a także Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. Zasada akcji jest prosta – miasto wskazuje lokalizację do pomalowania, a jeśli firma uzna ją za interesującą to finansuje powstanie muralu.
- Organizatorzy akcji zgłosili się do nas z propozycją wskazania właśnie takiej lokalizacji w Opolu. Odpowiedzieliśmy natychmiast i już trwa w ratuszu burza mózgów, gdzie takie malowidła mogłyby w naszym mieście powstać – mówi Alina Pawlicka – Mamczura, rzecznik ratusza. - Powstał specjalny zespół, w skład którego wchodzą pracownicy wydziału urbanistycznego, biura promocji, a także miejski ogrodnik. Wstępnie pojawiła się propozycja terenów nad Odrą, ale ostateczna decyzja dopiero zapadnie. Nie wykluczamy też konsultacji z mieszkańcami Opola – dodaje.
Jeżeli Opole zostanie wybrane do udziału w projekcie „Let's Colour” to grupa artystów pojawi się w naszym mieście latem. Nieco wcześniej, bo już wiosną opolanie będą mogli nacieszyć oko tzw. zieloną ścianą, która powstaje już nad kanałem Młynówki, tuż obok pomnika Karola Musioła. - Zielona ściana to nowoczesna instalacja wykorzystująca hydroboksy, czyli urządzenia przechwytujące i dozujące wodę opadową. Dzięki tej technologii w pionowym układzie powstanie około 2 tysiące nasadzeń, które zakwitną wiosną – wyjaśnia Pawlicka – Mamczura. - Instalacja powstaje dzięki współpracy miejskiego ogrodnika z firmą Geotabo. Jeśli w budżecie znajdziemy dodatkowe środki, to zielona ściana może rozciągać się aż do mostu katedralnego – dodaje.
Co ważne, miejsce gdzie obecnie powstaje „zielona ściana” było czarną plamą na terenie realizowanego programu „OdraUrzeka” dzięki któremu odnowiono nabrzeża Młynówki. Na ich tle fragment muru przy moście katedralnym wygląda zdecydowanie szpecąco.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Krzysztof_K: Napisała postów [2], status [żółtodziób]
Zielone ściany są ciekawym rozwiązaniem i przy zastosowaniu odpowiedniej technologii wyglądają rewelacyjnie. Jednak biorąc pod uwagę aktualny wygląd tej ściany wybrane rozwiązanie pozostawia wiele do życzenia. Chyba jednak coś nie zadziałało. Pozdrawiam Krzysztof Krasik.