- Autor: Mat
- Wyświetleń: 13301
- Dodano: 2013-01-10 / 15:55
- Komentarzy: 349
Opłata śmieciowa w Opolu – 13 złotych od mieszkańca
Opolski ratusz podjął decyzję w sprawie sposobu pobierania opłaty śmieciowej. (Fot: archiwum)
Opolski ratusz podjął decyzję w sprawie sposobu pobierania tzw. opłaty śmieciowej od mieszkańców miasta. Wybrano wariant, w którym od lipca stawki będą naliczane od liczby osób - 13 złotych za odpady posegregowane i 20 złotych za zmieszane. Właśnie taka opcja zostanie rekomendowana radnym, którzy stosowną uchwałę mają przyjąć jeszcze w styczniu.
Przypomnijmy. Znaczna część gmin w Polsce przyjęła już specjalne uchwały odwołujące się do zmian przepisów, które wprowadza tzw. ustawa śmieciowa. Opolski ratusz z jakimikolwiek decyzjami w tej sprawie chciał się wstrzymać. - Niestety dłużej czekać już nie możemy. Sejm nie poczynił żadnych kroków w sprawie zmiany dotychczas zaproponowanych rozwiązań (głosowanie w tej sprawie przełożono na koniec stycznia – przyp. red.). Zapadła więc decyzja o wyborze jednego z czterech wariantów, który zaproponował ustawodawca – wyjaśnia Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezydent Opola.
Władze Opola zdecydowały się na wariant, w którym opłata naliczana jest od liczby mieszkańców zgłoszonych do urzędu w deklaracji opłatowej zamieszkujących daną nieruchomość (mieszkanie, budynek). Opłata za odpady segregowane wyniesie wówczas 13 złotych za osobę, a za niesegregowane 20 za osobę. - Początkowo skłanialiśmy się do rozwiązania w którym opłata naliczana jest od powierzchni mieszkaniowej, ale mieszkańcy protestowali, że to przecież nie metraż generuje śmieci, ale ludzie – mówi Wiśniewski.
Wybrany wariant będzie rekomendowany radnym do zatwierdzenia podczas styczniowej sesji. Już teraz wiadomo jednak, że jego egzekwowanie w praktyce nie będzie łatwe. - Weryfikacja mieszkańców podlegających opłacie nie będzie odbywać się na podstawie danych meldunkowych ale deklaracji właścicieli lokali bądź ich zarządców. Co ważne, te deklaracje mają zawierać informację o rzeczywistej liczbie osób zajmujących dany lokal – wyjaśnia Wiśniewski. - To kosztowna, pracochłonna metoda, a jej skuteczność tak naprawdę poznamy dopiero po wprowadzeniu w życie – podkreśla wiceprezydent Opola.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
pawelxp: Napisał postów [1717], status [Szycha]
śmieci 170...woda i ścieki 130...prąd 120....ogrzewnie ok.200....ciepła woda ok.100...gaz ok.60----780 miesiecznie wychodzi mi na 5 osobowa rodzine w domku jednorodzinnym........Czynszu nie płace tylko podatek gruntowy250 rocznie,a niedługo bedzie pewnie katastralny z 1000 pln:[...Remonty domu ,instalacji etc ponosze sam-to oczywiste-jakieś 2000 rocznie mi wychodzi bo dom juz stary i ciagle cos trzeba robic ....nie licze że 2 lata temu kanaliza-obowiazek podłaczenia-7000 pln...ocieplenie budynku rok temu i dachu 11000 pln.-----kurde coraz lepiej sie żyje w tym kraju---planuje sprzedac chate i wypad z tej zielonej wyspy bo mnie zajada tymi podatkami i podwyzkami.Dodam że mam 3 małoletnie córki na utrzymaniu....A tu co dzień jakieś nowe newsy o podwyzkach-nosz k...m...ć