Kierownictwo Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu z uwagą słuchało spostrzeżeń i uwag prezydenta Ryszarda Zembaczyńskiego.(Fot: Dżacheć)
- Takie spotkania są bardzo ważne i owocne. Policja musi wiedzieć, jakie są oczekiwania zarówno władz jak i mieszkańców wobec strzegących prawa i porządku – mówi Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola. - Ogólna konkluzja za 2012 rok jest taka, że sytuacja bezpieczeństwa w mieście nie jest zła, ale nie oznacza to, że pewnych kwestii nie można poprawić. Nadal niepokoi mnie liczba wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Bardzo wysoko cenię sobie z kolei działania profilaktyczne realizowane na przykład w placówkach oświatowych. Co najważniejsze, policja ma podobne wnioski i spostrzeżenia a to dobrze rokuje na naszą dalszą współpracę. Komendant zapewnił, że policja chce być blisko ludzi i to mnie niezwykle cieszy – podkreśla prezydent.
Najważniejszym z ustaleń jakie poczyniono podczas wspólnego spotkania jest kwestia zwiększenia liczby patroli ruchu drogowego na ulicach Opola. Taką konieczność zasugerował ratusz, ale też sama komenda. - Względem roku 2011 odnotowaliśmy spadek wypadków i kolizji w ruchu drogowym na terenie Opola. Nie chcemy jednak poprzestawać na laurach i tą dobrą tendencję pragniemy zachować także w 2013 roku. Stąd decyzja o tym, aby podnieść liczbę patroli ruchu drogowego – mówi mł. insp. Jacek Tomczak, Komendant Miejski Policji w Opolu. - W tym celu będziemy dążyć do wzmocnienia kadrowo pionu ruchu drogowego – zapowiada. Nowi funkcjonariusze między innymi do drogówki mają trafiać z naborów. - Planujemy, aby te w 2013 roku odbywały się co miesiąc. Taki cykl pozwoli nam obniżyć stosunek wakatów względem zatrudnienia w komendzie, który obecnie wynosi 10 procent – wyjaśnia Tomczak. - Docelowo chciałbym, aby na koniec 2013 roku ten wskaźnik wynosił nie więcej niż 4 procent.
Podczas spotkania w ratuszu policja kolejny raz zwróciła się do prezydenta Opola w sprawie dofinansowania pieszych patroli, czego miasto zaniechało po 2011 roku. - Pokazaliśmy prezydentowi precyzyjne dane dotyczące liczby zrealizowanych patroli za pieniądze z miasta i efekt ich działania. Oczywiście statystyka ujawnionych wykroczeń jak kradzieże czy niszczenie mienia to jedno, ale trzeba pamiętać, że zwiększona dzięki tym patrolom widoczność funkcjonariuszy na ulicach miasta jest nie do przecenienia – ocenia mł. insp. Tomczak. Argumenty przedstawione przez funkcjonariuszy najwyraźniej podziałały na prezydenta, bo ten zmienił nieco zdanie w przedmiotowej sprawie. - Powtórzyłem policjantom, że póki co priorytetem dla miasta są nowe miejsca pracy, ale jeśli budżet w 2013 roku pozwoli nam na wsparcie ich działań to takie rozwiązanie będę rekomendował radnym – wyjaśnia Ryszard Zembaczyński.
opolski: Napisał postów [977], status [stały bywalec]
Skoro Zembaczyńskiego niepokoi ilość wypadków na drodze m in z udziałem pieszych to niech poprawią infrastrukture zeby było bezpieczniej a oni wolą na każdym rogu policjanta postawić... gratuluje