Obecność muzyki hip - hopowej na 50. KFPP popiera m.in Hirek Wrona. Pod internetową petycją w tej sprawie podpisało się już ponad 3 tysiące osób.(Fot: youtube.com)
- Nie spoczywamy na laurach i nie zrażamy się tym, że Urząd Miasta nas oszukał. Szukamy innych sposobów przywrócenia imprezy. Wiedzieliśmy, że na początku roku TVP ustala szczegóły organizacyjne Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, dlatego wyszliśmy z tą oddolną inicjatywą – mówi Tomasz Siemek ze stowarzyszenia Hip – Hop Opole nawiązując do ubiegłorocznych, zakończonych fiaskiem rozmów z ratuszem w sprawie reaktywacji festiwalu Hip – Hop Opole (jako odrębnej imprezy). - Internauci mobilizują się, zapraszają swoich znajomych do wydarzenia na Facebooku. Uważamy, że ponad 2700 podpisów złożonych w ciągu niespełna 2 tygodni (obecnie już ponad 3 tys. - przyp. red.) jest bardzo dobrym wynikiem. Warto zauważyć, iż wzrost tej liczby jest permanentny, a sprzeciwiła się tylko jedna osoba – podkreśla Siemek.
Siemek wspólnie z Dawidem Szynolem i Łukaszem Wojciechowskim napisali do zarządu TVP. - Już od dwóch lat prowadzimy działania mające na celu przywrócenie hiphopowego festiwalu. Nasze starania do tej pory poparło już ponad 45 tysięcy osób na portalu społecznościowym Facebook. Jesteśmy zdania, że kultura hiphopowa w Polsce przeżywa swój „drugi boom”, a wydzielenie pieniędzy z budżetu tegorocznego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki i przeznaczenie ich na organizację „Hip Hop Opole” byłoby dobrym rozwiązaniem i inwestycją.
Pomysł poparł m.in. Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny. - Petycję w sprawie organizacji Hip-Hop Opola popieram i bardzo cieszę się z tej inicjatywy. Jako pomysłodawca, scenarzysta i prowadzący czterech poprzednich edycji – 2001-2004 – mam nadzieję, że Telewizja Polska skorzysta z tej fantastycznej okazji jaką jest 50 Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – napisał do autorów petycji Wrona. - Potencjał technologiczny i organizacyjny Telewizji Polskiej może być decydujący przy realizacji tego przedsięwzięcia. Jest bardzo wielu wspaniałych artystów z kręgu kultury hip-hop (raperów, beatmakerów, graficiarzy, b-boyów czy turntablistów), którzy zasługują na to by wystąpić podczas tego Festiwalu. I tak jak dawniej – nie na scenie głównej, ale „na mieście”, na ulicy – tam gdzie jest najbardziej sprzyjające środowisko dla hip-hopu – podkreśla.
- Nie miałam jeszcze okazji dokładnie zapoznać się z tym wnioskiem, ale zapewniam, że nie jesteśmy głusi na takie propozycje. Gdyby było inaczej, nie organizowalibyśmy otwartych konkursów na koncepcje festiwalu w Opolu – oznajmia Joanna Stempień-Rogalińska, rzecznik prasowy TVP. Czy propozycja dotycząca muzyki hip – hopowej została wzięta pod uwagę przy przygotowywaniu koncepcji 50. KFPP okaże się po ogłoszeniu wyników wspomnianego konkursu. W tej sprawie póki co TVP milczy.
anstel: Napisał postów [3801], status [VIP]
Na festiwalu zagra Weekend , muza dla wieśniaków.