- Autor: Greg
- Wyświetleń: 16533
- Dodano: 2013-03-15 / 14:23
- Komentarzy: 59
Dwa opolskie szpitale ukarane za naprzemienne dyżury oddziałów ratunkowych
O praktyce stosowanej od lat przez Szpital Wojewódzki i Wojewódzkie Centrum Medyczne wiedzieli niemal wszyscy. Wyniki przeprowadzonej przez opolski NFZ kontroli to szereg stwierdzonych nieprawidłowości. Obie placówki muszą zapłacić po 18 500 złotych kary oraz natychmiast przywrócić całodobowe i codzienne funkcjonowanie tzw. ostrych dyżurów.
Kontrolę przeprowadzono w listopadzie ubiegłego roku po doniesieniach prasowych, informujących o praktyce pełnienia przez oba opolskie szpitale „ostrego dyżuru” na przemian, co drugi dzień.
Z ustaleń urzędników NFZ wynika, że oba szpitale przyjmowały pacjentów codziennie, jednak „ostry dyżur” na oddziałach: chirurgicznym, ortopedycznym i chorób wewnętrznych był prowadzonych na przemian.
W sytuacjach, kiedy pacjent wymagał np. pomocy chirurgicznej, a Szpital Wojewódzki w tym dniu nie miał „ostrego dyżuru” w tym zakresie, pacjent był odsyłany do szpitalnego oddziału ratunkowego Wojewódzkiego Centrum Medycznego, pełniącego w danym dniu „ostry dyżur chirurgiczny”.
Ponadto NFZ tłumaczy, że według przepisów prawa nie istnieje pojęcie „ostrego dyżuru” – każdy szpital pracuje całodobowo, a karetka powinna wieźć chorych do najbliższego szpitala.
Kontrola wykazała, że w listopadzie ubiegłego roku 45 pacjentów zgłosiło się zarówno do jednego jak i drugiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pacjenci byli informowani o pełnieniu „ostrego dyżuru” przez dany Szpital jak również byli przekazywani pomiędzy oddziałami szpitalnymi zgodnie z harmonogramem „ostrych dyżurów” . Ponadto wykazano też, że co drugi dzień w Szpitalu Wojewódzkim nie było na bloku operacyjnym dyżurnego lekarza anestezjologa.
Kontrolerzy zwrócili też uwagę na niezabezpieczenie transportu sanitarnego pacjentom, których „odsyłano” do innego szpitala. - Zarówno przekazywanie, a zwłaszcza „odsyłanie” pacjentów do innego szpitala z powodu braku „ostrego dyżuru” niesie za sobą zagrożenie zdrowia, a czasami nawet życia – stwierdził biegły lekarz specjalista, powołany do wydania opinii przez kontrolerów.
We wnioskach po kontroli zalecano natychmiastowe zlikwidowanie naprzemiennego pełnienia tzw. "ostrych dyżurów" przez oba szpitale, wprowadzenie całodobowego dyżuru anestezjologa na bloku operacyjnym w Szpitalu Wojewódzkim, a także - w przypadku konieczności przekazania pacjenta do innego szpitala - przewóz karetką.
Szpital Wojewódzki w Opolu oraz Wojewódzkie Centrum Medyczne zostały ukarane przez NFZ finansowo - każda z placówek musi zapłacić po 18 500 złotych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
danel666: Napisał postów [443], status [pismak]
a niech ich szlak trafi..