Zofia Bielewicz została doceniona za lata pracy na scenie oraz role w sztukach: "Słownik Chazarski. Dzieci snów" oraz "Dwanaście stacji".
Mikołaj Grabowski odebrał Złotą Maskę za wyreżyserowanie spektaklu "Dwanaście stacji". (Fot. Dżacheć)
Złote Maski przyznają wspólnie kapituły powołane przez marszałków województw: opolskiego i śląskiego. Gala rozdania nagród ludziom teatru odbyła się dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Teatru, obchodzonym na całym świecie 27 marca.
- Dziękujemy Wam za tworzenie tej lepszej rzeczywistości - mówił ze sceny Teatru im. Jana Kochanowskiego marszałek Józef Sebesta. - Swoje słowa kieruję nie tylko do aktorów, ale wszystkich, którzy kochają teatr - dodał.
Nagrody w poszczególnych kategoriach przyznawano osobno dla województwa śląskiego i opolskiego. Wśród Opolan nagrodę w kategorii "aktorstwo" otrzymała Zofia Bielewicz za role w sztuce "Słownik Chazarski. Dzieci snów" oraz "Dwanaście stacji", a także za całokształt pracy na scenie. Drugą laureatką została Grażyna Misiorowska - za role w sztuce "Słownik Chazarski. Dzieci snów" oraz "Iwona - księżniczka Burgunda".
Złotą Maskę za scenografię do spektaklu "Słownik Chazarski. Dzieci snów" odebrała Zuzanna Srebrna. Nagroda dla najlepszego reżysera przypadła w udziale Mikołajowi Grabowskiemu za sztukę "Dwanaście stacji".
- Miasto Opole jest podmiotem i przedmiotem tej sztuki. Tomku Różycki - brawa za ten tekst! - dziękował Grabowski po otrzymaniu nagrody kilkukrotnie podkreślając zasługi Opola w tworzeniu dzieła.
Spektaklem roku jury wybrało "Słownik Chazarski. Dzieci snów" Milorada Pavicia w reżyserii Pawła Passiniego.
antyP.I.S.: Napisał postów [5736], status [VIP]
po komentarzach widać że prawdziwą kulturą mało który z forumowych "magistrów"się interesuje heh