Od lewej - Radosław Święs, Zbigniew Górniak i Arkadiusz Wiśniewski. Cała trójka to absolwenci Uniwersytetu Opolskiego(Fot: Dżacheć)
„OSA” czyli Opolskie Spotkania Absolwentów to inicjatywa wzorowana na popularnych w USA konferencjach TED. Spotkania naukowe organizowane przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation mają na celu popularyzację „idei wartych rozpowszechniania”. - Uniwersytet Opolski posiada wspaniałych absolwentów. Absolwentów, którzy nie tylko realizują się zawodowo, ale też posiadają ciekawe pasje i zainteresowania, którymi mogą się podzielić ze studentami oraz innymi absolwentami – mówi Bartłomiej Machnik, pełnomocnik prorektor ds. Stowarzyszenia Absolwentów UO. - W ramach tych spotkań chcemy też pokazać, że Uniwersytet Opolski może być doskonałą trampoliną do sukcesów zawodowych. Liczymy też, że OSA zintegruje środowisko absolwentów – dodaje Machnik.
Na pierwszy ogień, podczas inauguracyjnego spotkania „OSA” poszli Radosław Święs, Zbigniew Górniak oraz Arkadiusz Wiśniewski. Pierwszy z wymienionych to wykładowca UO w zainteresowaniach badawczych skoncentrowany wokół mediów, prasoznawstwa, polityki USA i historii Polonii amerykańskiej. Zbigniew Górniak to z kolei pisarz, felietonista i sam mówi sam o sobie „publicystyczny kombajn” z długim stażem na opolskim rynku medialnym. Stawkę pierwszego spotkania w ramach „OSA” zamyka Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezydent Opola, w przeszłości także wykładowca UO, który równie co amerykańską NBA uwielbia problematykę współczesnych doktryn politycznych i badania nad opozycją polityczną w czasie PRL.
- Długo zastanawiałem się co uczynić przedmiotem mojego wystąpienia w trakcie tego spotkania. Zainspirował mnie złośliwy wpis pod jedną z zapowiedzi tego przedsięwzięcia, który wyśmiewał całą naszą trójkę, poddając w wątpliwość kariery zawodowe realizowane w regionie, tu na Opolszczyźnie – mówi Zbigniew Górniak. - Warto więc zadać sobie pytanie czy kariera w postaci takiego lokalnego spełnienia zawodowego jest czymś gorszym niż wyjazd do stolicy? Czy ktoś, kto wyrywa się ze swojego środowiska tam gdzie jest większy popyt na pracownika i zyskuje status gwiazdy powinien być stawiany wyżej? Moim zdaniem powszechna opinia w tej sprawie jest niesprawiedliwa. Warto, aby takie pytania wpisywały się w debatę na temat poziomu kształcenia uniwersyteckiego. Mnie studia na UO dały bardzo dużo. Przede wszystkim obudziły we mnie ciekawość świata – dodaje Górniak.
Pomysłodawcy Opolskich Spotkań Absolwentów projektowi chcieliby nadać charakter wydarzeń cyklicznych. - Na początek liczymy na minimum 1 spotkanie raz na 1,5 miesiąca. Chcemy sięgać po absolwentów z całego kraju, a może nawet zza granicy, a to będzie wymagało zgrania terminów – zapowiada Bartłomiej Machnik.
JotPe: Napisał postów [5170], status [VIP]
dyplomy uo po i wszy możecie sobie między bajki włożyć te uczelnie są jak persona non grata