Dodatkowy oddział WORD w Kędzierzynie - Koźlu z pewnością rozładowałby kolejki w opolskim ośrodku. Marszałkostwo zleciło właśnie analizę takiej inwestycji. (Fot: Dżacheć)
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu na brak klientów faktycznie narzekać nie może. Spośród 49 takich placówek w całym kraju jest 9 w kolejności pod względem ilości obsługiwanych kandydatów na kierowców. - Dane za ubiegły rok pokazują, że przeprowadzono w Opolu około 80 tysięcy egzaminów tylko kategorii B, z czego około 50 tysięcy to egzaminy praktyczne, a 30 tysięcy teoretyczne. Załoga WORD ma naprawdę pełne ręce roboty – mówi wicemarszałek województwa. - Ważną statystyką jest też liczba około 20 tysięcy egzaminowanych spoza Opolszczyzny. Nasz ośrodek wybierają mieszkańcy województw śląskiego i dolnośląskiego – zaznacza Tomasz Kostuś.
Duże natężenie egzaminowanych w Opolu widoczne jest też na ulicach miasta. - Kandydaci chcą się uczyć tam, gdzie będą zdawać egzamin. Popularnych "elek" mamy w Opolu naprawdę dużo. Takie sygnały do nas docierają już od kilku lat i zapewniam, że nie jesteśmy na nie obojętni – podkreśla Kostuś. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego wspólnie z kierownictwem WORD dysponuje wyceną uruchomienia nowego ośrodka w Kędzierzynie – Koźlu. Koszt inwestycji oszacowano na 1,5 miliona złotych i to tylko w pierwszym etapie jego funkcjonowania. Nie ustalono jakie pieniądze z budżetu województwa należałby przeznaczyć na utrzymanie nowej infrastruktury.
- Teraz sprawa zmienia się diametralnie bo nowelizacja ustawy daje nam nowe narzędzia działania. W początkowym założeniu mówimy o zamiejscowym oddziale WORD w Opolu, który egzaminowałby tylko w kategoriach A i B. W takiej sytuacji 3/4 kosztów, które kiedyś zakładaliśmy z automatu nam znika. Znalezienie odpowiedniego miejsca i jego zaadoptowanie to już raczej inwestycja rzędu setek tysięcy złotych i to kilku. Do obsługi kandydatów wystarczyłoby jedno, może dwa okienka, sala egzaminacyjna i niezbędny dla egzaminów praktycznych plac – wyjaśnia Tomasz Kostuś. - Ze względów geograficznych stawiamy na Kędzierzyn – Koźle. Liczymy też na współpracę z lokalnym samorządem w zakresie tej inwestycji – dodaje wicemarszałek.
W ciągu najbliższego miesiąca ma zostać opracowana analiza poświęcona uruchomieniu zamiejscowego oddziału opolskiego WORD w Kędzierzynie – Koźlu. Szacowany będzie nie tylko koszt inwestycji, ale także jej perspektywa na kilka lat. Następnie dokument zostanie przedstawiony zarządowi województwa, a ten podejmie decyzję o finansowaniu przedsięwzięcia i terminie realizacji inwestycji.
[moderacja]: Napisała postów [9270], status [VIP]
[moderacja]