- Autor: Greg
- Wyświetleń: 7436
- Dodano: 2013-06-05 / 10:16
- Komentarzy: 110
Dzięki nowym przepisom policjanci mają być skuteczniejsi
Dziś wchodzi w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, która rozszerza uprawnienia policji i innych służb mundurowych. Zmiany mają sprawić, że funkcjonariusze będą skuteczniejsi, a także będą czuć się bardziej bezpiecznie podczas interwencji.
Wcześniej kwestie użycia środków przymusu bezpośredniego (np. kajdanek, pałek) regulowały rozporządzenia do ustaw, opisujących kompetencje poszczególnych służb - policji, straży granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 17 maja 2012 roku wskazało jednak, że kwestie związane ze stosowaniem środków przymusu bezpośredniego i broni palnej powinny być uregulowane ustawowo, a nie w rozporządzeniach.
Jedną z najważniejszych zmian jest możliwość użycia radiowozu jako środka przymusu bezpośredniego. - Pojazd może służyć do zatrzymania innego pojazdu czy blokowania zamiarów jego kierowcy - tłumaczy insp. Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji. Ważna jest też nowość w użyciu broni palnej - podczas pościgu funkcjonariusze mogą strzelać w kierunku uciekającego pojazdu.
Kolejne rozszerzenie kompetencji dotyczy użycia paralizatorów. Do tej pory mogli ich używać jedynie antyterroryści i funkcjonariusze CBŚ. Teraz paralizatora będzie mógł użyć "szeregowy" policjant.
- To duże usprawnienie pracy policjantów prewencji czy pionów kryminalnych, którzy na co dzień spotykają się z niebezpiecznymi przestępcami. Dla bezpieczeństwa obu stron użycie paralizatora jest kluczowe - dodaje Sokołowski.
Od dziś policjanci mogą zakładać kajdanki nie tylko na ręce, ale także na... nogi. - Czasem agresywne osoby mimo założonych kajdanek próbują uciec bądź kopnąć funkcjonariuszy i osoby postronne. To dla ich bezpieczeństwa - argumentuje insp. Mariusz Sokołowski.
Przepisy pozostawiają obowiązek oddania strzału ostrzegawczego przez funkcjonariusza oraz określenie nazwy formacji - np. "Policja!". Jeżeli ścigana osoba nie podporządkuje się, funkcjonariusz musi ostrzec o oddaniu strzału ostrzegawczego: "Stój, bo strzelam!". Dopiero wtedy policjant lub inny funkcjonariusz może oddać strzał ostrzegawczy w bezpiecznym kierunku.
Nowa ustawa wprowadza też inne środki przymusu bezpośredniego. Do pokonywania przeszkód funkcjonariusze będą mogli używać materiałów wybuchowych, dozwolone jest także stosowanie środków pirotechnicznych do ogłuszania lub chwilowego oślepiania niebezpiecznych osób. Zrezygnowano za to ze stosowania broni gazowej. Policjanci podczas akcji mogą być wspierani przez oddziały wojska - wtedy żołnierze mają takie same uprawnienia jak funkcjonariusze policji.
Przepisy regulują też zachowanie co do kobiet w widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje, że mają 13 lat lub mniej albo są niepełnosprawne ruchowo. Co do takich osób funkcjonariusze będą mogli użyć wyłącznie technik obezwładniających. Po inne środki przymusu bezpośredniego lub broń będzie można sięgnąć tylko w przypadku obrony przed zamachem na zdrowie lub życie własne albo innego człowieka.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Ogr: Napisał postów [1215], status [zrobił/a karierę]
o co chodzi ? bo nie rozumie ?