Najczęstszymi kierunkami emigracji zarobkowej są Holandia, Niemcy, Wielka Brytania oraz Norwegia. (Fot. archiwum)
Dzięki pytaniom, zadanym Polakom w Narodowym Spisie Powszechnym rozróżniono osoby, które pracują za granicą od 3 do 12 miesięcy i te, które pozostają tam w pracy ponad rok.
- 27 tysięcy mieszkańców naszego regionu wyjeżdża do pracy za granicę na okres od 3 do 12 miesięcy, a ponad 12 miesięcy pracuje za granicą ponad 80 tysięcy osób - mówi Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu.
Oznacza to, że wskaźnik emigracji zarobkowej w województwie opolskim wynosi niemal 11 procent. Dla porównania dwa kolejne województwa w zestawieniu - podlaskie oraz podkarpackie - mają odsetek emigrantów wynoszący 9 procent. Inne województwa kraju to 3-6 procent.
Z drugiej strony pocieszające dane płyną z urzędów pracy.
- Na koniec maja odnotowaliśmy spadek bezrobocia w województwie z 15,1 do 14,3 punktu procentowego. Oznacza to prawie 3 tysiące osób bezrobotnych mniej. W ciągu miesiąca to naprawdę duży spadek - mówi Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Helmutek: Napisał postów [93], status [młodszy wyjadacz]
Jak w tym kawale. Tusk spotyka się z Merkel. T: - Angela powiedz mi, ile zarabia przeciętny niemiec? M: - 1500 Euro - odpowiada Merkel. T: - A ile potrzebuje na życie? - dopytuje premier. M: - 1000 Euro. T: - To co on robi z tymi 500 Euro, które mu pozostają? M:- Mam to w d.... co on z nimi zrobi. A Ile zarobi przeciętny obywatel w Polsce? T: - 1500 zł. A: - A ile potrzebuje by przeżyć? T: - 2000 zł. - Odpowiada Donald. A: - To skąd on bierze te brakujące 500???? T: - A ja mam to w d.... ;)