- Autor: Greg
- Wyświetleń: 4753
- Dodano: 2013-06-12 / 17:20
- Komentarzy: 60
Po aferze w policji minister powołuje pełnomocnika ds. równego traktowania
Monika Sapieżyńska, pełnomocnik ds. równego traktowania w MSW.
Minister Spraw Wewnętrznych powołał dziś pełnomocnika do spraw równego traktowania w służbach mundurowych podległych MSW. To efekt afery w opolskiej policji, po którym komendant wojewódzki policji w jeden dzień przeszedł na emeryturę, a naczelniczka jednego z wydziałów została dyscyplinarnie zawieszona.
- Podjąłem decyzję o powołaniu pani Moniki Sapieżyńskiej na stanowisko pełnomocnika ds. równego traktowania w służbach mundurowych podległych MSW – powiedział na konferencji prasowej Bartłomiej Sienkiewicz, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. – Zadaniem pani pełnomocnik będzie współpraca z pełnomocnikami komendantów wojewódzkich policji ds. ochrony praw człowieka w zakresie wypracowania standardów postępowania w sprawach, gdzie mogło dojść do nierównego traktowania kobiet i mężczyzn - dodaje.
Pani pełnomocnik ma też monitorować sytuację dotyczącą równouprawnienia w służbach mundurowych. Minister przyznał, że do tej pory nie poświęcano tej sprawie dużej uwagi, a być może istnieje problem i jego skalę należy zbadać i oszacować. Dlatego właśnie zadaniem pani pełnomocnik będzie przygotowanie raportu na temat równego traktowania kobiet i mężczyzn w formacjach mundurowych. Raport będzie dostępny dla opinii publicznej.
Została również uruchomiona tzw. żółta linia umożliwiająca anonimowe informowanie o nadużyciach, jeśli chodzi o kwestie równego traktowania w formacjach mundurowych. Po otrzymaniu informacji, że dzieje się coś niepokojącego, pani pełnomocnik będzie mogła wdrożyć natychmiastową kontrolę.
Dzisiejsza decyzja ministra Sienkiewicza ma związek z wydarzeniami w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. Minister zaznaczył, że odwołanie komendanta Leszka Marca było słusznym rozwiązaniem, gdyż jedyny zarzut, jaki ewentualnie można było mu postawić w przypadku ewentualnego postępowania dyscyplinarnego, dotyczyłby słownictwa i relacji z podwładną. Tymczasem całe środowisko policyjne nie życzyło sobie, aby komendant pozostawał w mundurze nawet jeden dzień dłużej. Natomiast jeśli chodzi o nagraną wraz z komendantem naczelniczkę , to „jedynym instrumentem, który pozwala wyjaśnić kwestię, w momencie kiedy ktoś chce pozostać w służbie, jest postępowanie dyscyplinarne z wszelkimi tego konsekwencjami”.
Minister Sienkiewicz zaznaczył, że od dwóch tygodni zarówno były komendant, jak i naczelniczka wydziału komunikacji są poddawani swego rodzaju publicznemu osądowi i zaapelował, aby wykazać się wstrzemięźliwością w ocenie sytuacji, gdyż były komendant i naczelniczka zostali już i tak napiętnowani.
Tekst powstał na podstawie informacji serwisu prasowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisał postów [2042], status [zrobił/a karierę]
[moderacja]