- Autor: Mat
- Wyświetleń: 4399
- Dodano: 2013-06-27 / 17:28
- Komentarzy: 31
Dlaczego rozbudowa Elektrowni Opole jest tak ważna?
Ogromne ożywienie gospodarcze w skali kraju, szczególnie odczuwalne w regionie Opolszczyzny i Śląska – tak o rozbudowie Elektrowni Opole mówi dr Witold Potwora, ekonomista, prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. W kolejnym zdaniu dodaje jednak szybko, że w sprawie tej inwestycji przydatna jest natura niewiernego Tomasza. - Dopóki nie ruszą maszyny na budowie nie wolno popadać w hura optymizm – podkreśla.
Interes ekonomiczny Opolszczyzny w związku z budową bloków 5 i 6 Elektrowni Opole jest ogromny. - Fachowcy szacują to tak, że przy ogromnych projektach, a z takim mamy do czynienia w przypadku elektrowni, około 20 procent wartości inwestycji zostaje w regionie gdzie jest ona realizowana. Mówimy więc przynajmniej o miliardzie złotych dla opolskich firm, dla Opolan – mówi dr Witold Potwora. - Za tą inwestycją idą tysiące nowych miejsc pracy i to rozłożonych na lata. Nie mówimy o jakimś krótkotrwałym zrywie gospodarczym ale poważnym bodźcu, który mocno wpłynie na region – podkreśla ekonomista.
Inwestycje w dziedzinie energetyki przynoszą znacznie ożywienie dla lokalnych społeczności nie tylko na rynku pracy. W Bełchatowie, gdzie budowano ostatni blok energetyczny w Polsce, interesy przez kilka lat robiły nie tylko firmy z branży budowlanej. Czas pełnego prosperity przeżywali deweloperzy, restauratorzy, hotelarze, firmy ochroniarskie i wiele innych świadczących różnego rodzaju usługi jak chociażby rekreacyjne. Specjalista uczula jednak opolski biznes, aby z inwestycjami „pod elektrownię” jeszcze zaczekać.
- W tej sprawie jestem niczym niewierny Tomasz. Dopóki nie zobaczę ruchu na budowie, dopóty list intencyjny podpisany pod okiem premiera mnie nie przekona. Zwróćmy uwagę, kto ten list podpisywał. Szefowie dwóch kolosów, w których znaczące udziały ma Skarb Państwa. Przecież mogło się to odbyć znacznie wcześniej i w zupełnie innej atmosferze – ocenia dr Potwora. - Cały czas na informacje o Elektrowni Opole nerwowo reaguje giełda. W czwartek znowu spadły akcje PGE. Wciąż nie ma klarownego montażu finansowania tej inwestycji. Mówimy o 11 miliardach złotych. Wystarczy sobie przypomnieć z jakim dużym zadłużeniem wiązała się budowa Elektrowni Opole, żeby zrozumieć jak ogromne to wyzwanie dla państwa – wylicza ekspert.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
baumeister80: Napisał postów [308], status [maniak]
atom tylko atom trzeba mieć zryty beret żeby być za atomem inni wyłącząją te gówna a budują wiatraki i turbiny wodne ale w pl się nie da bo wiatraki niezdrowe i hałas robią . Nie no ale atom samo zdrowie normalnie miodzio