Nowe przepisy nie wszędzie wprowadziły ład i porządek w zarządzaniu odpadami. To stare kontenery przy ul. Szarych Szeregów.(Fot: czytelnik Maciej)
Problemy z wdrożeniem nowych przepisów ma nie tylko stolica regionu. To zdjęcia z Dobrzenia Wielkiego.(Fot: czytelnik)
W ubiegłym tygodniu po pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów opolski ratusz przekonywał, że braki pojemników na śmieci to jednostkowe przypadki. Szybko jednak okazało się, że to problem na zdecydowanie większą skalę. Nasze forum zawrzało od komentarzy wskazujących gdzie nie zostały dostarczone kubły. - Kilka przypadków braku pojemników? Czy ktoś na głowę upadł? Na całej półwsi nie ma ani jednego nowego pojemnika – pisze zdziwiony. - Mieszkańcy osiedla Festival zgłaszali i nadal zgłaszają że toną w śmieciach i nowa firma nic nie robi w tym temacie – wtóruje mu Opolemann. - Proponuję wszystkie śmieci zanieść pod ratusz – podsumowuje lucio 74.
Jak te doniesienia tłumaczą miejscy urzędnicy tydzień po zmianie przepisów? - Cały czas dostawiamy kolejne pojemniki tam gdzie jeszcze ich nie ma. Robimy to nie tylko na podstawie wprowadzanych jeszcze do systemu danych z deklaracji ale staramy się pozyskiwać informacje z innych źródeł. Niestety na tą chwilę nikt dokładnie nie jest w stanie określić ile nieruchomości w Opolu pozostało jeszcze bez odpowiednich pojemników na śmieci – mówi Agnieszka Maślak, naczelnik wydziału infrastruktury i gospodarki komunalnej opolskiego ratusza.
- W jaki sposób są przygotowane firmy na wywóz śmieci segregowanych skoro koło śmietników do segregowania jest wielki syf. Za co my płacimy? - pisze w mailu do redakcji nasz czytelnik Maciej i załącza zdjęcie kontenerów na śmieci przy ul. Szarych Szeregów w których z pewnością żadne zasady segregacji odpadów nie obowiązują. Sygnały o podobnych problemach dotarły też do naszej redakcji z ulicy Niemodlińskiej, gdzie mieszkańcom deklarującym segregację odpadów dostarczono tylko jeden typ pojemników. - Prosimy o zgłaszanie każdego takiego przypadku. Priorytetem dla nas było od pierwszych dni wywiązywać się z obowiązku odbioru odpadów. System nie działa doskonale i im szybciej wychwycimy wszystkie problemy tym szybciej uda nam się je naprostować -zaznacza Agnieszka Maślak.
Warto pamiętać, że jeśli ratusz poprzez niedostarczenie na czas pojemników na śmieci nie wywiązał się z obowiązku odbioru odpadów (w niektórych przypadkach mieszkańcom zabrano pojemniki po poprzednich firmach a nowych nie dostawiono – przyp. red.) to mogą oni zlecić wywóz odpadów prywatnej firmie. Wówczas kosztami takiej operacji zostanie obciążony ratusz. Takie prawo mieszkańcom dają przepisy ustawy. Dotyczy ono jednak tylko tych osób, które wypełniły deklarację śmieciową i uiściły stosowną opłatę.
Na całej Opolszczyźnie 13 gmin w dniu wejścia w życie nowych przepisów nie posiadało umów z firmami odbierającymi odpady. Część z nich rozpoczęła procedury przetargowe, ale mimo to za niespełnienie wymogów ustawowych grożą im kary finansowe do 50 tysięcy złotych. Wśród tych gmin jest Lubrza, której włodarze zapowiedzieli uruchomienie własnej jednostki budżetowej zajmującej się odbiorem odpadów. W statystyce dotyczącej przygotowania samorządów do nowych przepisów województwo opolskie nie wypada jednak najgorzej. W całym kraju co 5 gmina nie zdążyła z wdrożeniem ustawy na czas.
lysy007124: Napisał postów [1777], status [Szycha]
Gówno nie ustawa! jak można taką debilną ustawę wymyślić? o jest czeski film ! nikt nic nie wie i mało tego! nikt na to nie jest przygotowany! DEBILIZM do potęgi entej...