Jedynym ratunkiem dla Violi Kownackiej z Opola jest przeszczep szpiku kostnego.(Fot: archiwum prywatne)
Viola jest szczęśliwą żoną i mamą 17-letniego Szymona oraz 5-letniego Maćka. To właśnie po urodzeniu drugiego syna choroba dała o sobie znać po raz pierwszy. Kobieta trafiła po porodzie pod opiekę hematologa ze względu na znacznie pogorszone wyniki badania krwi. Leczenie przyniosło wówczas zamierzony efekt i wszystko wróciło do normy. Aż do 2012 roku. - To był wrzesień. Zaczęły mi dokuczać silne bóle kręgosłupa. Leki przeciwbólowe nie przynosiły żadnego ukojenia, a przyczyn bólu przez długie miesiące nie można było zdiagnozować – wspomina opolanka. - Wyniki badań z dnia na dzień ulegały pogorszeniu, aż w końcu trafiłam do Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych. Tam zapadła diagnoza. Ostra białaczka szpikowa – dodaje.
W tej chwili Viola czeka na dawcę szpiku. Przeszczep jest dla niej jedyną szansą na uratowanie życia. 42- latka praktycznie cały czas z niewielkim przerwami przebywa w szpitalu ze względu na potężny ból kręgosłupa, który uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie. To właśnie przypadek Violi przyczynił się do zorganizowania 14 lipca w Opolu Dnia Dawcy Szpiku Kostnego. - W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku do dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie, jak w przypadku Violi – mówi Joanna Mejner-Olszewska, pracownik Fundacji DKMS Polska.
- Zwracam się z ogromną prośbą. Zarejestruj się! Może to właśnie Ty będziesz moim bliźniakiem genetycznym i pomożesz mi wygrać z chorobą! Będę szczęśliwa, jeśli wiele osób zechce przyjść i się zarejestrować! – apeluje Viola.
Rejestracja dawców została zaplanowana w niedzielę w godzinach od 11.00 do 16.00 w specjalnie zorganizowanych punktach w centrach handlowych Karolinka oraz Solaris. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranego materiału zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.
sib: Napisał postów [1836], status [Szycha]
W dzisiejszym świecie większość patrzy tylko na to by jego koryto i dupa była pełna a reszta się nie liczy....