- Autor: Mat
- Wyświetleń: 5551
- Dodano: 2013-08-12 / 15:30
- Komentarzy: 69
Ponad milion złotych długu umorzył ratusz dłużnikom komunalnym
Wydział zarządzania zasobem komunalnym opolskiego ratusza podjął decyzję o umorzeniu 1,2 miliona złotych z tytułu zadłużenia najemców lokali mieszkalnych i użytkowych. Jak przekonują urzędnicy, te pieniądze były już nie do ściągnięcia. Wszystko wskazuje też na to, że w najbliższych miesiącach będzie dochodzić do kolejnych umorzeń bo problemów z windykacją długów ratusz ma więcej.
Zadłużenie najemców lokali komunalnych w Opolu wynosi ponad 32 miliony złotych. Ta dziura w budżecie miasta to problem, z którym urzędnicy w stolicy Opolszczyzny nie potrafią sobie poradzić od lat. Do 2012 roku opolski ratusz zarządzał zasobem komunalnym poprzez wynajętą firmę. Następnie prezydent Ryszard Zembaczyński podjął decyzję, aby te obowiązki przekazać nowemu wydziałowi. Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli potwierdził ówczesne obawy prezydenta, że zasoby komunalne w Opolu w latach 2009 – 2011 były zarządzane w fatalny sposób, co tylko pogłębiało straty finansowe dla miasta.
To właśnie wydział zarządzania zasobem komunalnym opolskiego ratusza podjął decyzję o umorzeniu części długów najemców lokali użytkowych i mieszkalnych. - Chodzi o sprawy, które przejęliśmy w 2012 roku. Po ich dokładnej ewidencji i sprawdzeniu przygotowaliśmy 2 pakiety umorzeń. Pierwszy dotyczy 30 osób i opiewa na łączną kwotę 950 tysięcy złotych. Rozpiętość zadłużenia wynosi w tych przypadkach od 140 tysięcy złotych do 30 złotych tysięcy – wylicza Mirosława Krysta, zastępca naczelnika wydziału. - Mówimy tu o osobach, wobec których wszystkie drogi windykacji zawiodły. Począwszy od wezwań sądowych, poprzez egzekucje komornicze gdzie nie można ustalić adresów tych osób bo wyjechały z Opola – dodaje Krysta.
Drugi pakiet umorzeń dotyczy 76 zmarłych osób, które zalegały miastu łącznie 283 tysiące złotych. - W tych przypadkach także została wyczerpana droga windykacji. Jeśli zmarły, który miał długi nie posiada spadkobierców to taka wierzytelność jest nie do ściągnięcia. W przypadku mniejszych kwot takie operacje są z kolei nieopłacalne, bo koszt postępowania jest kilkukrotnie wyższy od kwoty długu – zaznacza zastępca naczelnika wydziału zarządzania zasobem komunalnym opolskiego ratusza.
Tylko od początku 2013 roku wydział zarządzania zasobem komunalnym opolskiego ratusza na działania windykacyjne wydał 200 tysięcy złotych. Do czerwca złożono 311 wniosków sądowych na kwotę 3,2 miliona złotych i wydano 181 tytułów komorniczych na sumę 1, 3 miliona zł. Obecny poziom ściągalności długów komunalnych ratusz szacuje na przedział od 8 do 10 procent wszystkich podejmowanych spraw. Pocieszająca jest statystyka dotycząca odzyskiwania lokali do ponownego najmu - tak stało się w ponad 90 procentach lokali, których dotyczą 2 ostatnie pakiety umorzeń długów.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisała postów [522], status [starszy pismak]
[moderacja]