- Autor: Mat
- Wyświetleń: 4405
- Dodano: 2013-08-22 / 15:01
- Komentarzy: 39
Politechnika pomoże przy Specjalnej Strefie Demograficznej
Marszałek Józef Sebesta oraz rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf podpisali w czwartek umowę o współdziałaniu w realizacji Programu Specjalnej Strefy Demograficznej na Opolszczyźnie. Porozumienie nie zakłada co prawda udziału finansowego ze stron, ale uczelnia deklaruje gotowość m.in. otwierania nowych kierunków, wspierających lokalną gospodarkę.
- To porozumienie to tak naprawdę kolejny krok w naszej długiej współpracy. Zdaniem wielu ludzi szansą dla naszego regionu jest inwestycja w osoby młode i bardzo dobrze wykształcone. Dzięki temu będzie można przezwyciężyć złe trendy demograficzne. Nie będzie to jednak możliwe bez wsparcia wyższych uczelni – ocenia Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego. - Potrzebny jest nam model kształcenia, oferta dydaktyczna, dostosowane do potrzeb rynku pracy. Wiele się już w tej sprawie dzieje i wiele jest jeszcze do zrobienia – podkreśla Sebesta.
Specjalna Strefa Demograficzna to program realizowany głównie ze środków unijnych, a w ich pozyskiwaniu spore doświadczenie ma także Politechnika Opolska. W latach 2004 – 2013 PO otrzymała łącznie 64 miliony złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego na realizację 46 projektów – informuje Anna Stefanowska-Strzodka z biura funduszy strukturalnych PO. Spora część tych pieniędzy została spożytkowana na dostosowanie oferty edukacyjnej uczelni na zapotrzebowanie rynku pracy – m.in. programy innowacji na rzecz przedsiębiorstw, transfery wiedzy, staże dla absolwentów.
- Politechnika Opolska ma instrumenty oparte na wiedzy i może je wykorzystywać przez otoczenie. Istotne jest, aby dostosowywać stale ofertę do tego, co dzieje się wokół. Jeśli rozbudowa Elektrowni Opole to kierunek energetyka i specjalizacje. Podobnie patrzymy na przemysł rolno-spożywczy, który stanowi około 50 procent rynku na Opolszczyźnie. Chcemy tworzyć taką ofertę edukacyjną, aby nasi absolwenci dostawali pracę – podkreśla prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej. - Deklarujemy pełne zaangażowanie w zakresie promocji działań związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem Specjalnej Strefy Demograficznej na Opolszczyźnie – podkreśla Tukiendorf.
Umowa podpisana pomiędzy UMWO a Politechniką Opolską ma obowiązywać 2 lata. Marszałkostwo deklaruje, że podobne porozumienia chce zawrzeć także z innymi uczelniami w naszym regionie.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
butla: Napisał postów [39], status [rozkręca się]
Specjalna Strefa Demograficzna... Szkoda że od 1 stycznia 2013 zmieniły się przepisy i większość osób już nie dostanie "becikowego" Wypłacanie przeniesiono do MOPS-ów i nie wystarczy, że urodzi Ci się dziecko. Teraz trzeba wypełnić stertę papierów. Zaświadczenia z ZUS i Urzędu Skarbowego a do tego dochody za 2011 rok. A to dlatego za ten rok bo wtedy ludzie zarabiali więcej niż w 2012 i będzie można odmówić wypłacenia świadczenia większej ilości osób... Zielona Tuskolandia.