- Autor: Mat
- Wyświetleń: 5913
- Dodano: 2013-09-25 / 13:24
- Komentarzy: 69
Opolski sanepid uczy, jak rozpoznawać trujące grzyby
WSSE po raz 11. zorganizowała wystawę poświęconą grzybom jadalnym i trującym.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu zorganizowała po raz 11 wystawę grzybów jadalnych i trujących. Pracownicy WSSE zebrali ponad 70 gatunków grzybów, które dokładnie opisane, przez 3 dni będzie można oglądać w sali konferencyjnej. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a dla zorganizowanych grup przygotowano też specjalne prelekcje.
- Szczególnie zależy nam na edukacji najmłodszych mieszkańców naszego województwa. Często bowiem jest tak, że nawet jeśli rodzice nie mają odpowiedniej wiedzy w temacie zbierania grzybów to dzieci mogą w porę zareagować i wyłapać trujące grzyby. Działamy wedle zasady, że czegoś Jaś się nie nauczy tego Jan umiał nie będzie – wyjaśnia Jolanta Lipnicka z WSSE w Opolu. - Pracownicy stacji pojechali do lasu i zebrali ponad 70 gatunków grzybów zarówno tych, które nadają się do spożycia jak również zabronionych, silnie trujących – dodaje.
Borowik szatański, gołąbek przydrożny, muchomory, wieruszka czy zasłoniaki to najniebezpieczniejsze grzyby, które można znaleźć w polskich lasach. - Ich spożycie może doprowadzić do cytotoksycznego, nieodwracalnego uszkodzenie nerek i wątroby, a nawet śmierci – ostrzega Lipnicka. - Szczególnie groźne są dla dzieci. Dlatego zalecamy, aby dzieciom do 7. roku życia w ogóle grzybów nie podawać. Młody organizm, niższa masa ciała sprawia, że z toksynami zawartymi w trujących grzybach dzieci radzą sobie zdecydowanie gorzej od dorosłych – podkreśla grzyboznawca.
- Uważam, że to bardzo praktyczne podejście ze strony sanepidu. Dzieci mogą dokładnie przyjrzeć się grzybom w naturalnej postaci, a nie tylko na zdjęciach w atlasie – ocenia Jolanta Grodecka, która przyszła obejrzeć wystawę w WSSE ze swoim 5-letnim synem Dawidem. - Nasza rodzina bardzo rzadko gości na grzybobraniu. Po prostu słabo znamy się na grzybach i wolimy nie ryzykować – dodaje opolanka.
Wystawę zorganizowaną przez WSSE można oglądać w sali konferencyjnej przy ul. Mickiewicza 1 w środę i czwartek od 8.00 do 17.00 oraz w piątek od 8.00 do 12.00.
Zobacz rozmowę z grzyboznawcą z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Opolu:
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
sib: Napisał postów [1836], status [Szycha]
Polak mądry po szkodzie szkoda,że dopiero jak coś się stało to uświadamiają ludzi...