- Autor: Mat
- Wyświetleń: 4529
- Dodano: 2013-09-27 / 15:51
- Komentarzy: 66
Urzędnicy uczyli się udzielać pierwszej pomocy
Ksenia Olender, pracownica UMWO podczas szkolenia przeprowadzonego przez OCRM.
W wielu krajach na zachodzie Europy w urzędach czy innych instytucjach użyteczności publicznej zdecydowana większość pracowników jest przeszkolona na wypadek konieczności udzielania pierwszej pomocy. Resuscytacja czy masaż serca w Polsce dla wielu urzędników to wciąż czarna magia. Standardy w naszym regionie postanowiło poprawić Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, które ruszyło ze specjalnym cyklem szkoleń.
Ponad 200 pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego wzięło dzisiaj udział w dwugodzinnym kursie pierwszej pomocy. - Podzieleni na kilka grup najpierw odbywali prelekcję, a następnie przechodzili do sali gdzie przeprowadzano zajęcia praktyczne. Każdy z pracowników musiał osobiście wykonać masaż serca i resuscytację – mówi Ireneusz Sołek, dyrektor OCRM w Opolu. - Nasi ratownicy zwracali uwagę na popełniane błędy, instruowali jak zachować się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia. Wychodzimy z założenia, że pracownicy instytucji publicznych muszą świecić przykładem – podkreśla Sołek.
Z takiego samego założenia wyszły władze województwa. - Sam poprowadziłem część teoretyczną, ponieważ jestem lekarzem anestezjologiem. Wiem jak bardzo ważne jest udzielenie pierwszej pomocy jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych – mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. - Chcemy, aby docelowo wszyscy nasi pracownicy przeszli takie szkolenie. Póki co realizujemy pierwszą turę – dodaje. - Uważam, że to bardzo pomocne zajęcia. W sytuacji, kiedy ktoś nagle potrzebuje pomocy najważniejsze jest opanowanie, zimna krew. A jak inaczej zdobyć odpowiednie doświadczenie niż nie ćwicząc na takim fantomie – ocenia Ksenia Olender z departamentu programów operacyjnych UMWO.
Porozumienie pomiędzy UMWO a OCRM zakłada też zakup automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). - To niewielkie urządzenie, proste w użyciu, które samo dokonuje odczytu EKG człowieka i wykrywa kiedy defibrylacja jest potrzebna – wyjaśnia Sołek. - Uzgodniliśmy, że takie urządzenie w naszym urzędzie pojawi się do końca tego roku. Na pewno znajdą się na nie niezbędne środki – zapowiada Kołek.
OCRM planuje podobne szkolenia przeprowadzić także w innych urzędach na terenie Opola, a w przyszłości także w większych zakładach pracy.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
pavulans: Napisał postów [1996], status [Szycha]
Dobrze że tym razem kurs prowadzili prawdziwi Ratownicy Medyczni jeżdżący na co dzień w karetkach systemu a nie ten samozwańczy ratowniś Arkadiusz B. Jest szansa że Urzędnicy wiedzą coś po tym szkoleniu.