Trenować wydajnie, odnosić sukcesy i szybko wracać do formy w razie kontuzji - to marzenia każdego sportowca. Politechnika Opolska chce przeprowadzić serię innowacyjnych badań, które mają w tym wszystkim dopomóc.(Fot: archiwum)
"Rozwój sportu akademickiego w oparciu o nowoczesne metody diagnostyczne procesów sterowania i regulacji czynności ruchowych w aspekcie doskonalenia procesu treningowego" – tak nazywa się projekt, który zdobył uznanie MNiSW. - Dotyczy on wszechstronnego monitorowania różnych aspektów nauczania i doskonalenia techniki ruchów sportowców – wyjaśnia prof. Zbigniew Borysiuk, kierownik projektu, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii na Politechnice Opolskiej. - Mówimy tu zarówno o monitorowaniu w realnych warunkach treningowych i w trakcie samych zawodów – dodaje.
Zadanie, które postawili przed sobą naukowcy PO to novum w zakresie badania sportowców. - W realizacji projektu planowane jest wykorzystanie 16-kanałowego elektromigrafu powierzchniowego, dzięki któremu będzie możliwa analiza wzorców ruchowych w trakcie treningu zawodników w sportach technicznych oraz dyscyplinach opartych o nawyki ruchowe otwarte – tłumaczy kierownik projektu. - Rejestracja wzorców ruchowych ma także znaczenie w procesie rehabilitacji i powrotu do formy układu mięśniowego po przebytych urazach i kontuzjach sportowych – zaznacza Zbigniew Borysiuk.
Realizacja projektu zakłada udział ekspertów z kilku dziedzin sportu – nad jego wdrożeniem pracować będą bowiem - dr hab. Zbigniew Borysiuk, trener klasy I szermierki, wykładowca teorii sportu i antropomotoryki, kierownik projektu, prof. dr hab. Janusz Iskra, trener klasy mistrzowskiej w lekkiej atletyce, wykładowca teorii sportu, dr Bożena Wojciechowska-Maszkowska, trener klasy II pływania, fizjoterapeutka i wykładowca biomechaniki i biomechaniki klinicznej, dr Aleksandra Rogowska, psycholog, wykładowca psychologii i statystyki, dr Anna Łukanowa-Jakubowska, trener I klasy short-tracku oraz mgr inż. Krzysztof Kręcisz, specjalista w dziedzinach biomechaniki i informatyki.
Do konkursu w którym wystartowała Politechnika Opolska zgłoszono 59 wniosków. Tylko 25 z nich będzie finansowanych. MNiSW przeznaczyło na ich realizację 6,4 mln zł. Projekt Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii zajął 10. miejsce w rankingu.
[moderacja]: Napisał postów [22273], status [VIP]
[moderacja]