- Autor: Greg
- Wyświetleń: 6630
- Dodano: 2013-10-13 / 14:30
- Komentarzy: 86
Przyrodnicy z Opola eksplorują amazońską dżunglę
Swoją podróż po Ameryce Południowej zaczęli kilka miesięcy temu. Przez dwa miesiące byli wolontariuszami w San Miguel w Boliwii. Jeszcze nie wrócili do Polski, a już planują kolejną ekspedycję - w przyszłym roku zamierzają zorganizować wyprawę badawczą, by przyjrzeć się życiu fauny i flory w koronach drzew Parku Madidi.
Krzysiek i Marzena rozpoczęli swoją podróż w Brazylii, później odwiedzili Paragwaj, Chilę i Argentynę, gdzie odwiedzili m.in. Ushaię zwaną "końcem świata".
- W trasie niezapomniana wizyta u żołnierza, który walczył z Brytyjczykami o Malwiny, niespodziewany prawie tygodniowy pobyt u cudownej rodziny w San Juan de Jujuy, Purmamarca i góra siedmiu kolorów, a na zakończenie malutka miejscowość w Andach, gdzie trzy dni czekaliśmy na autostop do Chile - wspomina Krzysiek. - Potem wizyta w południowej części Chile, gdzie króluje pustynia Atacama i tam znowu udało nam się dotrzeć do kolorowych lagun, gdzie samotnie spaliśmy w naszym namiocie i podziwialiśmy do woli flamingi - dodaje.
Podczas podróży po Ameryce Południowej opolanie pracowali jako wolontariusze w Parku Madidi w Boliwii. - To pozwoliło nam zgłębić ułamek tego pięknego miejsca i wchłonąć miejscową kulturę. Jesteśmy więc dobrze zorientowani w miejscowych realiach, możliwościach i kosztach pobytu oraz realizacji wypraw do dżungli. Ale przede wszystkim zostawiliśmy tam przyjaciół, którzy są nierozłączną częścią planu. Dzięki ich wiedzy i umiejętnościom będziemy w stanie zrealizować badania w tak trudnym terenie - tłumaczy Krzysiek.
Przyrodnicy planują w przyszłym roku zorganizować ekspedycję, podczas której zbadają korony wiekowych drzew. Krzysiek jest arborystą, dlatego wspinanie po drzewach to dla niego codzienność.
- Park Madidi to najbardziej bioróżnorodne miejsce na Ziemi i ciągle kryje wiele tajemnic. Zarejestrowano tam do tej pory prawie 1000 gatunków ptaków, a szacuje się, że jeszcze około 200 pozostało do odkrycia - tłumaczy Krzysiek. - Na badania chcemy wykorzystać najlepsze miesiące pory suchej czyli lipiec, sierpień i wrzesień - dodaje.
Przyrodnicy wkrótce rozpoczną zbiórkę funduszy na portalu polakpotrafi.pl. Zbieraniem pieniędzy na wyprawę ma się zająć założona przez nich fundacja. Szczegóły dotyczące planowanej wyprawy można znaleźć na stronie Ekspedycji Madidi.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
masza84: Napisała postów [1], status [żółtodziób]
W artykule wkradły się błędy. Oczywiście chodziło o Malwiny nie Malediwy i Krzysiek nie jest z wykształcenia arborystą. Portal polakpotrafi jest dla każdego, także każdy z Was może wpaść na swój pomysł i próbować sił w jego realizacji. Wpłacanie pieniędzy jest dobrowolne, nie ma tu więc mowy o żadnym wyłudzaniu pieniędzy. Tyle :) Marzena