- Autor: Mat
- Wyświetleń: 3720
- Dodano: 2013-10-15 / 16:22
- Komentarzy: 149
Odsłonięto tablicę pamiątkową Edmunda Osmańczyka
Z okazji obchodów 100. urodzin senatora Edmunda Osmańczyka w centrum Opola odsłonięto dzisiaj tablicę upamiętniającą polityka, wybitnego rodłaka, dziennikarza i publicystę. Z okazji rocznicy przygotowano też konferencję naukową oraz koncert poświęcony Osmańczykowi. W obchodach udział bierze m.in. Jolanta Klimowicz, żona senatora.
Pamiątkową tablicę zamontowano na rogu ulicy Osmańczyka i Rynku. - Edmund Osmańczyk zasłużył nie tylko na tablicę, ale przede wszystkim na pamięć mieszkańców Opola. Na to, byśmy kroczyli jego śladami, byśmy byli tak jak on zaangażowani w życie społeczne – podkreślał abp. Andrzej Czaja, obecny na uroczystości odsłonięcia tablicy. W trakcie krótkiej uroczystości Krzysztof Kawałko, wiceprezydent Opola odczytał list przygotowany przez Ryszarda Zembaczyńskiego. - Wzrastał w uczuciu miłości do Polski i zamiłowania do kultury. To sprawiło, że dzisiaj możemy go umieścić na szczycie piramidy wielkich Polaków, którzy pielęgnowali i bronili ducha polskości na Śląsku – napisał prezydent Opola.
- To dla mnie wielki dzień. Jestem bardzo wzruszona, że opolanie przygotowali taką uroczystość mojemu mężowi – mówiła Jolanta Klimowicz, małżonka Edmunda Osmańczyka. - Opole może się szczycić, że taki człowiek się tutaj urodził. Co więcej, zawsze podkreślał skąd pochodzi, zawsze mówił, że jest posłem, senatorem ziemi opolskiej. Był politykiem pełnowymiarowym, rozpoznawalnym. Nie tak jak w obecnych czasach, że mamy jakiś tam posłów, którzy biorą uposażenia poselskie, ale nie wiadomo czy w ogóle funkcjonują – podkreślał prof. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego.
Z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin Edmunda Osmańczyka we wtorek odbyła się też konferencja naukowa na Uniwersytecie Opolskim, a na godzinę 18.00 w Filharmonii Opolskiej zaplanowano koncert "Opolanie w hołdzie Osmańczykowi".
Edmund Osmańczyk był m.in. senatorem pierwszej kadencji po wyborach z 1989 roku, wcześniej - jeszcze w okresie PRL posłem kilku kadencji. Przed wojną w wieku zaledwie 20 lat został redaktorem naczelnym Centrali Prasowej Związku Polaków w Niemczech. Znany jako światowiec, zwolennik m.in. powszechnego dostępu do paszportów, zmarł 4 października w 1989 roku.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20211], status [VIP]
nie wiem dlaczego wielbią tego goscia czytałem jego wypociny.