Alkogogle sprawiały, że prosty przejazd wokół pachołków zamieniał się w istny tor przeszkód. (Fot. Dżacheć)
Akademia Bezpiecznego Kierowcy to cykl bezpłatnych warsztatów, organizowany przez Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendę Wojewódzką Policji w Opolu oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. W zajęciach może wziąć udział każdy, kto ma prawo jazdy kategorii B.
Dziś odbyły się zajęcia inaugurujące cały cykl szkoleń. Najpierw krótka teoria - kilka słów o zmianach w przepisach ruchu drogowego, później czas na przygotowanie do jazdy.
- Fotel ustawiamy tak, by wciskając pedał sprzęgła do oporu mieć lekko zgiętą w kolanie nogę. Kąt między siedziskiem a oparciem fotela powinien być zbliżony do kąta prostego, wtedy organizm najmniej męczy się podczas podróży. Gdy wyciągniemy przed siebie wyprostowane ręce to powinne one oprzeć się na kierownicy na nadgarstkach - radził jeden z instruktorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - Ważne jest też odpowiednie zapięcie pasa tak, by przylegał on do ciała, ale nie przebiegał blisko szyi - dodaje instruktor.
Potem przyszedł czas na symulator zderzeniowy - każdy mógł się przekonać, jakie siły działają na człowieka podczas zderzenia. Kierowcy mogli też zrobić rundę wokół pachołków mając na nosie alkogogle, symulujące stan upojenia alkoholowego.
- Totalne zaburzenie percepcji, nie wiadomo co gdzie jest. Nigdy tak się nie czułem za kierownicą, nie wyobrażam sobie, by w takim stanie wsiąść za kółko - mówi Adam Mynarski, jeden z uczestników szkolenia.
Kierowcy sprawdzali się także prowadząc samochód z trolejami, symulującymi jazdę w poślizgu. - Nie jest to stuprocentowe odwzorowanie poślizgu, ale daje pewien ogląd jak może to wyglądać i uczy prawidłowych zachowań. Jest parę generalnych zasad wychodzenia z poślizgu. Zawsze kontrujemy kierownicą w stronę przeciwną do kierunku poślizgu. Nie używamy hamulca, bo tylko pogorszymy nasze położenia. Dodatkowo w samochodach z przednim napędem gdy czujemy, że przód auta ucieka nam na zewnątrz, to przez umiejętne dodanie gazu możemy z takiego poślizgu wyjść - mówi Marcin Żurek z opolskiego WORD.
Uczestnicy sprawdzali też, czy potrafią płynnie kierować samochodem. Przechodzili tzw. test Stuarta, który polegał na jeździe ze specjalnym talerzem, przyklejonym do maski. Gdy kierowca jechał płynnie piłeczka umieszczona w środku talerza nie powinna z niego wypaść.
Na kolejne szkolenia można się zapisywać telefonicznie pod numerami 77 40 29 206, 77 40 29 211 oraz drogą elektroniczną: szkolenia@word.opole.pl.
Sperminator: Napisał postów [66], status [ ! Troll ! ]
"chodź Beata wskakuj do mego fiata" :)