- Autor: Mat
- Wyświetleń: 2946
- Dodano: 2013-10-26 / 16:07
- Komentarzy: 65
Galeria Sztuki Współczesnej świętuje 55. urodziny
Z okazji swojego 55-lecia GSW zorganizowała wystawę prac Leszka Nowosielskiego.
Z okazji jubileuszu 55. rocznicy powstania Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu otwarto wystawę Jerzego Nowosielskiego. To główny punkt obchodów rocznicy działania GSW. Prace zebrane pod tytułem "Byty subtelne" można oglądać do 25 listopada.
Historia Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu sięga 1958 roku, bo właśnie wtedy powstało w stolicy województwa Biuro Wystaw Artystycznych. Kiedy BWA zakończyło działalność, w 1991 roku uruchomiono GSW. - Przez 55 lat swej działalności galeria zorganizowała ponad 4000 przedsięwzięć. Były to wystawy premierowe, interwencje artystyczne i wiele działań edukacyjnych – wylicza Anna Potocka, dyrektor GSW w Opolu. - Obecnie promujemy sztukę polską, także poza granicami kraju, współpracując z różnymi ośrodkami artystycznymi na świecie. Nasze sztandarowe wydarzenia to Biennale Ars Polonia, doroczny Salon Jesienny, Międzynarodowe Triennale Grafiki a także World Press Photo – wylicza Potocka.
W salach wystawowych GSW na przestrzeni lat można było zobaczyć prace takich twórców polskich jak: Łukasz Korolkiewicz, Władysław Hasior, Sylwester Ambroziak, Zdzisław Beksiński, Zofia Rydet, Józef Szajna, Jerzy Kosałka , Krzysztof Wodiczko, Tomasz Gudzowaty, Adam Niklewicz czy Ewa Patum. Dodatkowym elementem działalności GSW jest uruchomione w 2010 roku Centrum Edukacji Kulturalnej ArtPunkt przy ul. Kośnego. To właśnie tam prowadzone są warsztaty, kursy, wykłady, projekcje filmowe i spotkania z twórcami. W obiekcie oprócz pracowni plastycznej znajduje się także biblioteka z czytelnią gromadząca książki i czasopisma z zakresu historii sztuki.
Jubileuszowa wystawa GSW składa się z 30 prac Jerzego Nowosielskiego zatytułowanych "byty subtelne". Część z nich nie była nigdy jeszcze pokazywana. - Artysta głęboko odczuwał potrzebę metafizyki, duchowości i poszukiwał jej w różnych sferach. Termin "byty subtelne" pojawił się u niego w latach 40. XX w. na określenie duchowości związanej z poszukiwaniem sensu tworzenia. Sformułował wówczas własną definicję obrazu. W tym okresie powstały najcenniejsze płótna artysty, które stanowić będą główną oś ideową wystawy w Opolu. Specjalna scenografia, autorstwa Anny Marii Karczmarskiej oraz Mikołaja Małka, dodatkowo ma uatrakcyjnić wizualną stronę ekspozycji – czytamy w zaproszeniu na wystawę, na którą obowiązuje wstęp wolny.
Dodatkowym punktem obchodów 55-lecia GSW jest zaplanowana na 22 listopada konferencja "Współczesne malarstwo. Nowe strategie".
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
jack daniels: Napisał postów [142], status [wyjadacz]
rozrywka dla matolow