- Autor: Mat
- Wyświetleń: 4552
- Dodano: 2013-10-30 / 08:15
- Komentarzy: 12
Dwa opolskie sądy wyróżnione za pokoje przesłuchań
Pokój przesłuchań w Sądzie Okręgowym w Opolu otrzymał certyfikat Ministerstwa Sprawiedliwości.
Certyfikat "Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci" otrzymały Sąd Okręgowy w Opolu oraz Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu. Dokument przyznawany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundację Dzieci Niczyje za spełnienie standardów przyjaznego miejsca przesłuchiwania dzieci. To właśnie dzięki takim pomieszczeniom nieletni mogą rozmawiać np. z prokuratorem w warunkach nie wywołujących strachu i skrępowania.
Przyjazny dziecku pokój przesłuchań to miejsce, w którym dziecko występujące w roli świadka ma się czuć komfortowo, czemu służy odpowiednia aranżacja przestrzeni, dobór wyposażenia i kolorystyki. - Ważne jest, by było to miejsce przyjazne, nastawione na potrzeby dziecka; takie, które zminimalizuje stres związany z rolą świadka bądź uczestnika rozprawy sądowej i ułatwi uzyskanie od dziecka wiarygodnego materiału dowodowego podczas przesłuchania – podkreśla Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu.
Standardy miejsca przesłuchiwania dzieci, które powinien spełniać Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci opracowało Ministerstwo Sprawiedliwości w konsultacji z Koalicją na rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci. Określone w nich zostały wymogi lokalowe i techniczne, psychologiczne potrzeby dziecka jak również wymogi wymiaru sprawiedliwości związane z procedurą prowadzenia przesłuchań. - Istotne jest to, aby dziecko było słuchane tylko raz, najczęściej w postępowaniu przygotowawczym, stąd należy wyeliminować wszystkie okoliczności, które mogłyby skutkować powtórnym przesłuchaniem. Innymi słowy, takie przesłuchanie musi zostać przygotowane i przeprowadzone jak najlepiej – wyjaśnia Kosowska-Korniak.
Przebieg przesłuchania zawsze jest rejestrowany, również z uwzględnieniem gestykulacji i mimiki twarzy dziecka, a także utrwalony na dwóch niezależnych nośnikach. Pokój przesłuchań znajdujący się w SO w Opolu składa się z dwóch pomieszczeń, przedzielonych wyciszoną ścianą z lustrem fenickim. Przesłuchiwane dzieci przebywają w przyjaznym, kolorowym pomieszczeniu, wyposażonym w meble dostosowane do jego wieku oraz nieliczne zabawki, pacynki, kredki; w obecności biegłego psychologa oraz sędziego. Pozostałe osoby uprawnione do udziału w czynności (prokurator, obrońca podejrzanego) przebywają w pomieszczeniu obok, tzw. pomieszczeniu technicznym. Osoby te mają możliwość bezpośredniego obserwowania przesłuchania i zadawania pytań za pośrednictwem sędziego, wyposażonego w słuchawki. Rodzice i opiekunowie dzieci mają dostęp do oferty pomocy i wsparcia psychologicznego (m.in. kolorowe broszury i ulotki, przygotowujące dziecko do przesłuchania, informacja o dostępnej pomocy psychologicznej).
Przyjazny pokój przesłuchań jest przeznaczony dla świadków małoletnich, (osób, które nie ukończyły 15. roku życia), jednak słuchane są w nim także dzieci starsze, do 18 roku życia. - Do tej pory w pokoju odbyło się około 25-30 przesłuchań małoletnich świadków. Najczęściej były to sprawy dotyczące seksualnego wykorzystania dzieci – wylicza Kosowska-Korniak. - Pokój może być wykorzystywany również do innych celów np. przesłuchanie dorosłych, badania psychologiczne, pedagogiczne, rozmowa z kuratorem, okazania. Pokój techniczny wyposażony jest w sprzęt audio-wideo pozwalający rejestrować przesłuchanie oraz sporządzić zapis na płycie DVD – dodaje.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
jack daniels: Napisał postów [142], status [wyjadacz]
itak tam najwiecej nerwow czlowiek traci