Zakupy grupowe, starania o lepsze kadry czy badania nad nowymi produktami oraz technologiami - to przykłady możliwości jakie daje Opolski Klaster Spożywczy. Na początek przystąpiło do niego 9 firm. (Fot: archiwum)
Branża spożywcza jest jedną z najprężniej działających sektorów gospodarki na Opolszczyźnie. Lokalne władze, czy to na szczeblu wojewódzkim czy miejskim, regularnie podkreślają, że to właśnie najmniejsze województwo w kraju może pochwalić się obecnością trzech spośród pięciu największych koncernów z branży spożywczej na świecie. To właśnie na Opolszczyźnie zakłady ulokowały takie marki jak Danone, Nestle i Mondelez.
- Firmy nie zawsze muszą ze sobą konkurować. Możemy się od siebie nawzajem dużo nauczyć i dużo zyskać na wspólnej współpracy – ocenia Andrzej Drosik, dyrektor zakładu Nutricia w Opolu, który jako jeden z 9 przystąpił do projektu Opolskiego Klastra Spożywczego. W tej samej grupie znalazły się jeszcze Good Mills ze Straduni, Ustronianka z Białej, Mondelez International ze Skarbimierza, Nestle z Namysłowa, Lesafre z Wołczyna, Pasta Food z Opola, Grupa Otmuchów i ZPT Kruszwica w Brzegu.
- Zależy nam, aby klaster nabrał rangi kluczowego dla województwa opolskiego. Inaugurują go największe firmy, ale projekt jest otwarty dla wszystkich z tej branży, także małych i średnich przedsiębiorstw. Wręcz nie wyobrażamy sobie działania klastra bez takich firm jak Cuprod, Wacuś czy Cukry Nyskie – mówi Sławomir Janecki, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w Opolu. - Współpraca może odbywać się na wielu płaszczyznach. To może być rozwój kadr, zakupy grupowe czy badania – wylicza Janecki.
Partnerami Opolskiego Klastra Spożywczego są Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Politechnika Opolska, Uniwersytet Opolski, miasto Opole, Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, Opolski Park Naukowo-Technologiczny oraz Klub 150 powołany przez OCRG, który zrzesza już 190 największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się opolskich przedsiębiorstw. Firmy należące do klastra otrzymały specjalne certyfikaty podczas III Ogólnopolskiego Kongresu Branży Spożywczej w Opolu. Pierwszym zadaniem klastra ma być pochylenie się nad kwestią kształcenia kadr na potrzeby przemysłu spożywczego w województwie opolskim.
Admeb MebleNaWy: Napisał postów [8], status [nowy]
tzn zmowa cenowa! Nic innego z "trzymania się razem" nie może powstać.