- Autor: Mat
- Wyświetleń: 3417
- Dodano: 2013-11-08 / 18:19
- Komentarzy: 72
Opole uczciło Leo Baecka pamiątkową tablicą
Słynny rabin, który żył w Opolu na przełomie XIX i XX wieku doczekał się pamiątkowej tablicy. Obelisk wraz z napisem odsłonięto przy ul. Barlickiego. O taką pamiątkę Leo Baecka w stolicy regionu wnioskowała radna Beata Kubica.
- Honorujemy dziś postać szczególną. Honorujemy rabina, naukowca i jednego z najwybitniejszych mieszkańców Opola. Człowieka, który przyjechał do naszego miasta, by objąć stanowisko rabina przy nowo wybudowanej synagodze - mówił Krzysztof Kawałko, wiceprezydent Opola tuż obok miejsca, gdzie stała wspomniana synagoga. - To Leo Baeck ją poświęcił. Jutro obchodzimy rocznicę Nocy Kryształowej, podczas której synagoga spłonęła – podkreślał Kawałko.
Odsłonięcie tablicy u zbiegu ulic Barlickiego i Piastowskiej to efekt starań Beaty Kubicy z partii Zielonych. - Warto jednak podkreślić, że uchwała radnej o upamiętnieniu tej wybitnej postaci została zaakceptowana przez radę jednomyślnie, a to nie zdarza się zbyt często podczas naszych obrad – zaznaczył Roman Ciasnocha, przewodniczący Rady Miasta Opola. Upamiętnienie rabina nie było jednak prostą sprawą. Pierwotnie tablica powieszona miała być na kamienicy przy ulicy Sienkiewicza, gdzie Leo Baeck mieszkał i tworzył. Nie zgodzili się jednak na to tamtejsi mieszkańcy.
Rabin Baeck urodził się 23 maja 1873 roku w Lesznie. W 1897 roku otrzymał stanowisko rabina przy nowo wybudowanej Nowej Synagodze w Opolu, którą złożył w 1907 roku. Następnie w latach 1907–1912 pracował jako rabin w Düsseldorfie. W 1905 roku Baeck opublikował pracę Istota Judaizmu w odpowiedzi na publikację Adolfa Harnacka Istota Chrześcijaństwa. Nad tą publikacją pracował właśnie w stolicy Opolszczyzny. W 1943 roku Baeck został deportowany do obozu Theresienstadt, gdzie został wyznaczony na honorowego prezydenta Ältestenrat (pol. Rada Starszych). Przez dłuższy czas liczne instytucje amerykańskie chciały pomóc Baeckowi w ucieczce z obozu i oferowały pomoc w emigracji do USA. Rabin odmówił rezygnacji z funkcji prezydenta Rady Starszych i odrzucił propozycję ucieczki z obozu. Po zakończeniu wojny Baeck wyjechał do Londynu i wykładał w Hebrajskiej Unii Uczelni w Ameryce. W międzyczasie objął stanowisko prezesa Światowej Unii dla Judaizmu Postępowego. W Londynie opublikował swoją drugą wielką pracę Ci Ludzie Izraela, który częściowo napisał w obozie Theresienstadt.
Leo Baeck zmarł 2 listopada 1956 w Londynie. Został pochowany na cmentarzu żydowskim w Golders Green w Londynie. Na jego cześć zostały nazwane liczne uczelnie żydowskie, a nawet asteroida.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
wujo12: Napisał postów [962], status [stały bywalec]
mam pytanie znjadzcie mi choc jednego zyda ktory uratowal Polaka, dlaczego ci ludzie wydaja na takie cele pieniadze publiczne, jakim prawem?