- Autor: Mat
- Wyświetleń: 4860
- Dodano: 2013-11-16 / 08:11
- Komentarzy: 120
Drogowcy w Opolu szykują się do zimy
5 milionów złotych ma zarezerwowane Miejski Zarząd Dróg w Opolu na zimowe wydatki do wiosny 2014 roku. Przygotowania do tegorocznego sezonu zimowego utrzymania dróg w mieście zostały już zakończone. Rewolucji sprzętowej MZD nie przewiduje, ale miejska spółka na dobre przekonała się za to do nowoczesnych rozwiązań w postaci chlorku wapnia zamiast soli.
W ubiegłym roku zima zaskoczyła drogowców w całym województwie opadami śniegu na przełomie października i listopada. Wówczas ulice Opola pokryły się śniegiem, a służby odpowiedzialne za oczyszczanie ulic, ku zdenerwowaniu kierowców, zareagowały ze sporym opóźnieniem. - W tym roku jesteśmy przygotowani na utrzymanie około 170 kilometrów dróg w Opolu. Do naszych obowiązków należy też oczyszczanie chodników. Ich łączna powierzchnia to około 3 tysiące metrów kwadratowych – wylicza Mirosław Pietrucha, wicedyrektor MZD w Opolu.
Prace oczyszczające na zlecenie MZD będzie wykonywać doskonale znana w Opolu firma Remondis. W razie opadów śniegu nad przejezdnością ulic całodobowo będzie czuwać 16 pługopiaskarek i solarek. - W trybie ich pracy nic się nie zmienia. Będą stale monitorowane przez system GPS. Doświadczenie ubiegłego roku pokazało nam za to, że musimy uważnie stosować sprzęt do oczyszczania chodników. W kilku miejscach cięższe maszyny dokonały uszkodzeń i z pewnością w tym roku nie może się to powtórzyć – podkreśla wicedyrektor MZD.
Powoduje korozję betonu, asfaltu, samochodów, znaków drogowych, mostów. Zanieczyszcza środowisko bo topniejąca z dróg przedostaje się do gleby i rzek powodując obumieranie fauny i flory. Sól na drogach jest też chętnie jest zlizywana przez zwierzęta, co powoduje wypadki drogowe z udziałem zwierząt, które traktują wysypaną solą drogę niczym bezpieczną pasiekę.
- Dlatego i w tym roku będziemy stosować w mieście chlorek wapnia. Zamarza dopiero przy minus 55 stopniach Celsjusza, nie powoduje korozji metalu i nawierzchni drogowej – wylicza Pietrucha. - Chlorek wapnia jest też dwukrotnie droższy od soli, dlatego nie możemy się przestawić tylko na niego. Niemniej zauważamy niższe koszty degradacji środowiska, dlatego chcemy zwiększać zakres jego stosowania w Opolu – zaznacza wicedyrektor MZD w Opolu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
jack daniels: Napisał postów [142], status [wyjadacz]
sol powinni calkowicie wycofac i stosowac wylacznie chlorek wapnia