Opolski ratusz nie poprzestaje na laurach i planuje kolejne działania na 2014 rok mające na celu aktywizację seniorów.(Fot: archiwum)
1 sierpnia w Opolu została uruchomiona usługa TeleOpieki. Dzięki niewielkiemu urządzeniu w formie opaski bądź wisiorka noszonych przy sobie starsza osoba może w prosty sposób wezwać pomoc - wystarczy, że naciśnie czerwony przycisk. Urządzenie w zależności od wskazania alarm może wywołać u prywatnej osoby bądź u służb ratunkowych. Usługa jest dofinansowana z budżetu miasta, a użytkownik za działanie opaski SOS płaci 8 złotych 70 groszy miesięcznie.
- To jednak program pilotażowy i już dziś wiemy, że musimy iść krok dalej. Chodzi o tak zwany zielony przycisk. Czerwony jak wiemy został stworzony do sytuacji krytycznych i alarmowych. Wiemy jednak, że jest zapotrzebowanie na dogodne zgłaszanie potrzeb mniej pilnych usług jak na przykład zabiegi medyczne, proste porady, konsultacje lekarskie – mówi Krzysztof Kawałko, wiceprezydent Opola. - Zapadła już decyzja, że zielony przycisk TeleOpieki zostanie udostępniony naszym seniorom w 2014 roku i z pewnością nie będziemy czekać do grudnia – podkreśla Kawałko.
Ratusz z satysfakcją obserwuje działalność Dziennych Domów Pobytu w Opolu. Trudno się zresztą dziwić, bo aktywizacja seniorów w stolicy województwa została w 2013 roku doceniona przez samą Parę Prezydencką RP w ramach konkursu "Dobry Klimat Dla Rodziny". Opole zostało wyróżnione za działania międzypokoleniowe. - Zostaliśmy docenieni za działalność naszych placówek świadczących opiekę seniorom. Nasze 3 domy opieki prowadzą każdego dnia zajęcia dla 600 seniorów – mówi Kawałko. - Był to dla nas sygnał, że tą pracę trzeba kontynuować. Dlatego przymierzamy się do remontu jednego z naszych budynków w Groszowicach i chcemy tam w 2014 roku uruchomić kolejny DDP. Pozwoli on na większą aktywizację seniorów w naszym mieście – dodaje.
Największą tajemnicą póki co owiane są rozmowy ratusza z inwestorem, który chciałby wybudować w Opolu nowoczesny, luksusowy dom opieki nad osobami starszymi. - Potwierdzam, że jest firma zainteresowana uruchomieniem takiej inwestycji w naszym mieście. Z planów wynika, że ma ona charakter kompleksowy bo oprócz opieki na najwyższym poziomie zakłada też takie przedsięwzięcia jak kształcenie kadr au pair – wyjaśnia wiceprezydent Opola. - W grę wchodzi realizacja inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. To wszystko, co mogę powiedzieć w tej chwili – zaznacza Krzysztof Kawałko.
pawelxp: Napisał postów [1717], status [Szycha]
A słyszałem że maja wprowadzić też czarny przycisk . Jak już emeryt będzie miał dość tych luksusów z 700 pln . emerytury, i zmęczony tym dobrobytem postanowi odejść z tego padołu ...czyt.opuścić zieloną wyspę Donka !