- Autor: Greg
- Wyświetleń: 3028
- Dodano: 2013-12-11 / 19:30
- Komentarzy: 34
Eksperci przedstawili narzędzia Specjalnej Strefy Demograficznej
Doradcy z Centrum im. Adama Smitha zaprezentowali dziś rozwiązania, związane z programem Specjalnej Strefy Demograficznej. Ciekawy pomysł zaproponował prof. Robert Gwiazdowski. Zmiana ordynacji podatkowej spowodowałaby, że początkujący przedsiębiorca musiałby wnieść pierwszą opłatę do ZUS dopiero w chwili wystawienia pierwszej faktury.
Ponieważ program SSD składa się z czterech pakietów, eksperci do każdego z nich dobrali odpowiednie narzędzia.
Do pakietu „Praca to bezpieczna rodzina”, prof. Robert Gwiazdowski za najważniejsze uznał tworzenie nowych miejsc pracy i starania o utworzenie opolsko-wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej, która da regionalnej władzy większe możliwości oddziaływania na podejmowane decyzje. – Przedsiębiorcy muszą tu czuć się dobrze i być dobrze obsłużeni – twierdzi prof. Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. - Dlatego zmienić się muszą standardy obsługi inwestorów. Klient tylko składa wniosek, resztę załatwiają urzędnicy – dodaje.
W pakiecie „Edukacja a rynek pracy” akcent położono na wykształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki. Eksperyment edukacyjny, w którym udział biorą opolskie uczelnie, centra kształcenia ustawicznego, przedsiębiorcy i szkoły zawodowe ma polegać na tym, by uczniowie zdobyli jak najwyższe umiejętności praktyczne i teoretyczne. Zadbają o to wykładowcy akademiccy i przedsiębiorcy umożliwiając odbycie praktyk zawodowych, a także centra ze swą bazą warsztatową i dydaktyczną.
Z kolei w pakiecie „Opieka żłobkowo-przedszkolna” planuje się wprowadzenie bonu przedszkolnego, którym będzie można opłacić opiekę dziecka do lat 5. Realizowany już jest projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy „Powrót do zatrudnienia”, który pozwoli wyszkolić opiekunów dzieci do lat 3, a ich matkom powrócić na rynek pracy.
W pakiecie „Złota jesień” z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego budowana będzie m.in. infrastruktura na rzecz osób starszych (osiedla i domy seniora, domy opieki). Planuje się także wprowadzenie opolskiego bonu na rzecz seniorów. Od kilku miesięcy trwają w Urzędzie Marszałkowskim prace nad Opolską Kartą Rodziny. - Do jej posiadania będzie uprawnionych około 470 tys. rodzin z co najmniej dwójką dzieci oraz seniorzy, którzy ukończyli 65 rok życia - szacuje dr Katarzyna Lotko-Czech, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego.
Prof. Robert Gwiazdowski zaproponował także zmianę ordynacji podatkowej, która czyniłaby wyjątek dla naszego regionu. Początkujący przedsiębiorca zakładający działalność gospodarczą wnosiłby opłatę do ZUS dopiero wówczas, gdy otrzymałby pieniądze z pierwszej wystawionej faktury. - Takie rozwiązania świetnie się sprawdzają w Anglii i USA. Opolskie jest najmniejszym województwem, zmiana miałaby charakter neutralny - efekt finansowy dla budżetu państwa byłby niewielki, a zysk w postaci pobudzenia gospodarki mógłby być znaczący - tłumaczy prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
opolskie: Napisał postów [568], status [ ! Starszy Troll ! ]
Jestem z a hitlerem bo wy perdoli zydó i jestem dalej za