- Autor: Mat
- Wyświetleń: 3806
- Dodano: 2013-12-13 / 16:59
- Komentarzy: 60
Solidarna Polska i Młodzi Konserwatyści wspominali stan wojenny
Grupa około 40 głównie młodych mieszkańców Opola pojawiła się w piątek o godzinie 13.00 pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki przy katedrze. Wspólnie wspominali stan wojenny w 32. rocznicę jego wprowadzenia. Zarówno Solidarna Polska, jak i Młodzi Konserwatyści stoją na stanowisku, że Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak powinni zostać osądzeni za zbrodnie przeciwko Polsce i Polakom.
- 32 lata temu nasi rodacy marzyli o wolnej Polsce, a te marzenia przerwały czołgi. Po raz 32. obchodzimy rocznicę i niestety kolejny raz jest to rocznica zbrodni bez kary. Zbrodni, w wyniku której życie straciło 100 osób – mówiła podczas spotkania pod pomnikiem Małgorzata Wilkos z biura poselskiego Patryka Jakiego (Solidarna Polska). - Spisek generałów już w wolnym kraju wciąż pozostaje nieosądzony. Winni zbrodni przeciwko Polsce i Polakom pozostają bezkarni, mieszkają w willach i pobierają wysokie emerytury – podkreślała Wilkos.
Podczas uroczystości głos zabrali też przedstawiciele Młodych Konserwatystów z Opola. - Te obchody są dla nas, młodych o tyle ważne, że nie mamy własnych wspomnień tamtych wydarzeń i jesteśmy skazani na to, co przekażą nam starsze pokolenia. Na lekcjach historii dowiemy się o nich niewiele – ocenił Grzegorz Krukowski. - Stan wojenny to nie gra terenowa z koksownikami i chowaniem się po bramach. Zamordowany w stanie wojennym Grzegorz Przemyk był niewiele starszy od nas. O takich wydarzeniach musimy pamiętać – zaznaczył Krukowski.
Stan wojenny w Polsce ogłoszono w niedzielę 13 grudnia 1981 roku. Generał Wojciech Jaruzelski argumentował swój krok groźbą interwencji zbrojnej ze strony państw Układu Warszawskiego. Przeciwnicy tej decyzji odczytują go jednak jako sposób zatrzymania "Solidarności" i utrzymania u steru Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W czasie stanu wojennego internowano około 10 tysięcy osób. Większość z nich stanowili członkowie NSZZ "Solidarność" i osoby z nim związane. Spacyfikowano też 40 z 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów. Najbrutalniejsze wydarzenia miały miejsce w kopalni "Wujek", gdzie 16 grudnia od kul ZOMO zginęło dziewięciu górników. Stan wojenny formalnie zniesiono 22 lipca 1983 roku.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
patagoniusz: Napisał postów [76], status [rozkręcił się]
Solidarna Polska już nie wie jak zyskać poparcie ! Wszystko na pokaz. Ciekawe, czy jak kiedyś dojdą do władzy to zorganizują coś podobnego ?