- Autor: Greg
- Wyświetleń: 14897
- Dodano: 2013-12-14 / 14:50
- Komentarzy: 188
To ostatnia tak okazała szopka w Opolu-Szczepanowicach
Żywa szopka po raz 15. powstaje dzięki zaangażowaniu wiernych parafii św. Józefa. Rąk do pracy jest jednak coraz mniej, dlatego w przyszłym roku szopka będzie mniej okazała niż zazwyczaj.
Budowa konstrukcji do poszczególnych scen biblijnych oraz zagród i klatek dla zwierząt trwa już od dwóch tygodni, jednak dopiero dziś prace nabrały tempa.
- W ubiegłych latach w soboty było na placu budowy 40, nawet 50 osób. Dziś jest kilkanaście - ubolewa Andrzej Toczek, główny budowniczy szczepanowickiej stajenki. - Niestety ludzie się starzeją, niektórzy chorują, inni odchodzą, taka kolej rzeczy - tłumaczy.
Tegoroczna szopka ma być podsumowaniem 15-letniej historii, dlatego na tradycyjne Opolskie Kolędowanie, odbywające się drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia zaproszono księży Rudolfa Świerca i Piotra Burczyka, którzy wpadli na pomysł, by początek nowego tysiąclecia uczcić właśnie szopką z żywymi zwierzętami.
W tym roku szopka jest budowana według zupełnie nowego projektu. - Ostatni raz będzie miała kształt okręgu dookoła naszego placu plebanijnego. W przyszłym roku skupimy się na części centralnej wokół żłóbka. Będzie inaczej, może trochę skromniej, ale po 15 latach chyba najwyższy czas na zmiany - tłumaczy Andrzej Toczek. - Tym bardziej, że jej budowa i utrzymanie to spore wyzwanie logistyczne, a nam po prostu brakuje już ludzi - dodaje. - Ale nie załamujemy rąk, tylko zmieniamy koncepcję - zaznacza.
W szczepanowickim Betlejem zobaczymy w tym roku 14 ruchomych scen, 40 figur oraz oczywiście zwierzęta: dwa osiołki, kucyki, konie, gęsi, kaczki oraz kozy alpejskie. - Zobaczymy, czy aura pozwoli na wpuszczenie do szopki także delikatniejszych zwierząt - mówi Andrzej Toczek.
Za rok Andrzej Toczek planuje położyć większy nacisk na kolędowanie. - Jest wiele zespołów, są parafialne schole, a nawet aktorzy, którzy chętnie wystąpiliby z pastorałkami i kolędami podczas jakiegoś większego wydarzenia, może całodniowego - planuje Toczek.
Szopkę będzie można oglądać od 23 grudnia do 6 stycznia, a tradycyjnie drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia odbędzie się w niej Opolskie Kolędowanie.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
norman: Napisał postów [784], status [rozpisany/na]
W Polsce katolicyzm deklaruje 90%,a do kościoła chodzi 30%. tak samo jest przy budowie tej szopki,a młodym się nie dziwie że nie chcą pomagać , schyli się taki młody chłopak po deskę ,a ksiądz zajdzie go od tyłu i tragedia gotowa