- Autor: Greg
- Wyświetleń: 5323
- Dodano: 2013-12-25 / 08:20
- Komentarzy: 29
Betlejem. Tutaj codziennie jest Boże Narodzenie.
Bazylika Narodzenia Pańskiego.
14 lamp oliwnych w Grocie Narodzenia symbolizuje 14 wyznań chrześcijańskich.
Zamiast szopy, w której miał narodzić się Chrystus - kamienna grota. Na ulicach tłumy pielgrzymów, ale przy wjeździe do miasta żołnierze, budki strażników i wysoki mur. To miejsce dla pielgrzymów i turystów jest brutalnym zderzeniem wyobrażeń z rzeczywistością. Betlejem jest dziś miejscem kultu religijnego, ale też areną działań wojennych.
O Bożym Narodzeniu w Betlejem rozmawiamy z franciszkaninem, ojcem Jerzym Krajem.
Wydawałoby się, że miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa jest pod administracją kościoła katolickiego, ale w Betlejem mieszają się ze sobą różne religie i wyznania.
Tak, obecnie nad Bazyliką Narodzenia Pańskiego sprawują pieczę trzy wspólnoty: grecka-prawosławna, ormiańska oraz katolicka – franciszkańska. Każda z nich ma swoje miejsce i zadanie. Bizantyjska bazylika jest w rękach kościoła prawosławnego, my franciszkanie mamy prawo do ołtarza i do miejsca żłóbka w Grocie Narodzenia. Natomiast przy samej Bazylice Narodzenia mamy wybudowany w 1882 roku kościół pod wezwaniem św. Katarzyny.
Jak zatem wygląda świętowanie Bożego Narodzenia w Betlejem?
Tutaj Boże Narodzenie jest codziennie. Każdego dnia śpiewa się tu kolędy, przybywają tu przecież pielgrzymi z każdego zakątka świata po to, by zobaczyć miejsce narodzin Jezusa, pomodlić się. Natomiast obchody Bożego Narodzenia są związane z wyznaniami, o których mówiliśmy. Świętowanie rozpoczyna ingres Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy. W wigilię jest on przyjmowany przez burmistrza Betlejem, wspólnotę katolicką oraz inne wspólnoty chrześcijańskie. Potem odbywają się uroczyste nieszpory i procesje. Wieczorem wszyscy goście - podobnie jak u nas - zasiadają do świątecznej kolacji, choć oczywiście dania różnią się od tradycji polskiej wigilii. W uroczystościach bierze udział także prezydent Autonomii Palestyńskiej.
W Polsce dekorujemy nasze domy, ulice miast choinkami, światełkami. Jak ozdabia się Betlejem?
Jest podobnie, tu również kolorowe światełka pojawiają się na ulicach, w oknach. Jest też masa pielgrzymów, śpiewających kolędy we wszystkich językach świata co podkreśla wielokulturowość tego miejsca i przypomina, że chrześcijanie - choć władają wieloma językami - wierzą w to samo i są w stanie się modlić w jednym miejscu.
A jak wygląda Pasterka w mieście Dawida?
Są przynajmniej dwie. Jedna na polu pasterzy, 3 kilometry od Betlejem w miejscu, gdzie aniołowie objawili się pastuszkom. Tutaj poza pasterką msze święte odprawia się przez całą noc tak, by wszyscy przybyli pielgrzymi mogli w którejś z nich uczestniczyć. Drugą pasterką jest oczywiście ta w kościele św. Katarzyny. Przewodniczy jej Patriarcha Łaciński, a koncelebruje ponad 100 kapłanów. W kościele mieści się około 2500 wiernych, pozostali oglądają mszę na ekranach przed bazyliką.
Czego dziś życzą sobie mieszkańcy Betlejem?
Przede wszystkim spokoju i zakończenia nieustannego konfliktu zbrojnego. Niestety miejsce narodzin Chrystusa jest też miejscem, gdzie przelewa się krew.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
krisss: Napisał postów [2133], status [Szycha]
Ja podziękuję za taką pielgrzymkę. Nie będę narażał swojego życia.