Nowa ustawa wprowadza zarówno przywileje jak i obostrzenia dotyczące funkcjonowania ogrodów działkowych. Zatwierdzona przez prezydenta stawa zakłada, że Polski Związek Działkowców zostanie przekształcony w Ogólnopolskie Stowarzyszenie Ogrodowe. (Fot. archiwum)
Zatwierdzona przez prezydenta ustawa zakłada, że Polski Związek Działkowców zostanie przekształcony w Ogólnopolskie Stowarzyszenie Ogrodowe. Zachowa on prawa do gruntów ogrodów działkowych w formie użytkowanie wieczyste i użytkowanie, a także prawo do infrastruktury czy środków znajdujących się na koncie PZD. Co ważne, w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów zarządy regionalnych ogrodów działkowych będą musiały zwołać zebrania wszystkich członków. Ci zdecydują wówczas czy chcą pozostać w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Ogrodowym czy zechcą powołać własne, lokalne stowarzyszenia. Z OSO każdy działkowiec będzie mógł wystąpić w dowolnym momencie bez utraty prawa do swojej działki.
Nowa ustawa przewiduje też, że ogrody działkowe będą mogły być zlikwidowane, ale tylko i wyłącznie na cele publiczne. Jeżeli np. opolski ratusz zdecydowałby o usunięciu któregoś z ogrodów działkowych w Opolu to właścicielom ogródków będzie musiał zagwarantować odszkodowanie (na podstawie wyceny ogródka – przyp. red.) oraz wskazać działkowiczom, gdzie swoje ogrody będą mogli odtworzyć i prowadzić na dotychczasowych zasadach. Zgodnie z nowymi przepisami ogrody będą obszarami użyteczności publicznej, na których nie będzie można mieszkać, prowadzić działalności gospodarczej czy budować altan, których wielkości nie przewiduje ustawa. Działkowcy i nowe stowarzyszenia ogrodowe będą zwolnieni z podatku od gruntu.
Bardzo precyzyjne zapisy nowa ustawa wprowadza też w zakresie dziedziczenia ogrodów działkowych. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać małżonkowie, pod warunkiem że oboje posiadali prawo do działki. Gdyby takie prawo zachowało tylko jedno z małżonków to drugie w ciągu 6 miesięcy może złożyć oświadczenie woli o chęci przejęcia nieruchomości. Jeśli z tej możliwości nie skorzysta to po tym terminie o nieruchomość będą mogły się starać także inne bliskie osoby zmarłego działkowca. Na podjęcie takiej decyzji będą miały trzy miesiące.
Według danych Polskiego Związku Działkowców w Polsce funkcjonuje około 4600 ogrodów działkowych na terenie których mieści się ponad 966 tysięcy pojedynczych działek. Ich łączna powierzchnia szacowana jest na ponad 43 tysiące hektarów, a 90 procent z nich ulokowana jest w obrębie miast. Posiadaczami ogrodów działkowych w największym stopniu są emeryci (42 procent) oraz renciści (11 procent). W stolicy Opolszczyzny jest 13 ogrodów działkowych, które zajmują 250 hektarów.
olenka4u: Napisała postów [43350], status [VIP]
Tydzień na działce potrafi wykończyć człowieka ;)