- Autor: Greg
- Wyświetleń: 6249
- Dodano: 2014-01-23 / 12:47
- Komentarzy: 108
Otwarto nowoczesne laboratorium. Skorzysta nauka i przemysł.
Spektrometr ciekłoscyntylacyjny - perełka opolskiego laboratorium.
Tutaj bada się odporność próbek na działanie różnych sił.
Nowoczesny sprzęt pozwoli prowadzić badania dla firm i ośrodków naukowych z całej Polski, skorzystają też opolscy naukowcy i studenci, którzy będą mogli się tutaj szkolić i odbywać staże. Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych otworzył nowe laboratorium ze sprzętem wartym ponad 5 milionów złotych.
Na nowe laboratorium składa się 7 pracowni, których wyposażenie jest unikatowe na skalę województwa i jest w czołówce nowoczesnych pracowni w kraju. - Dziś przyjmując tutaj gości z instytutów w różnych krajach Europy wiem, że mogą mieć oni poważne kompleksy - śmieje się prof.dr hab. inż. Jan Deja z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który podkreśla swoje opolskie korzenie. - Naprawdę jestem pod wrażeniem i czuję dumę, że Opole stanie się jednym z najważniejszych punktów badań materiałów budowlanych w Polsce - dodaje.
Wśród aparatury jest m.in. chromatometr jonowy oraz spektrometr mas, szeroko wykorzystywany nie tylko w przemyśle, ale też w toksykologii czy ekspertyzach kryminalistycznych. - Dzięki temu urządzeniu bada się np. autentyczność dokumentów, a także zawartość określonych toksyn w próbce - mówi Ewelina Ślęzak z laboratorium. Z kolei spektrometr ciekłoscyntylacyjny służy do badania izotopów węgla. - Dzięki niemu możemy dowieść, ile dwutlenku węgla było wcześniej na danym obszarze, a ile zostało wyprodukowanych przez dany zakład - tłumaczy Michał Lenkiewicz. Tak nowoczesnych urządzeń jest zaledwie kilka w całym kraju. W wyposażeniu laboratorium są też różnego rodzaju prasy, którymi bada się wytrzymałość gotowych elementów np. betonowych na działanie sił - ściskanie czy rozprężanie.
- Laboratorium to kolejny krok w budowaniu profesjonalnej bazy naukowej województwa opolskiego oraz wyspecjalizowane zaplecze dla obecnych i nowo powstających przedsiębiorstw i instytucji. Żadne inne laboratorium na terenie Opolszczyzny nie posiada tak zaawansowanych urządzeń badawczych - mówi Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego.
Przydatność laboratorium dla przemysłu potwierdza Andrzej Balcerek, prezes zarządu Górażdże Cement choć przyznaje, że duże koncerny i tak mają swoje laboratoria. - Ale to laboratorium może konkurować na rynku na przykład ceną ekspertyz - mówi Balcerek.
Opolscy naukowcy już dziś mają zlecenia nie tylko z Polski, ale także Słowacji i Hiszpanii. Laboratorium powstało m.in. dzięki dofinansowaniu w ramach projektu „Opolska Platforma Innowacji” Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Koszt laboratorium to ponad 5 milionów złotych, z czego 1,8 miliona złotych pochodziło ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
hahahaha: Napisał postów [22274], status [VIP]
niech zbadają jeszcze raz czy był ten trotyl czy nie..... a później sprawdzą autentyczność całunu turyńskiego ;)