- Autor: Mat
- Wyświetleń: 5473
- Dodano: 2014-10-24 / 03:45
- Komentarzy: 19
Rynek w Oleśnie najlepszą przestrzenią publiczną Opolszczyzny
Mury obronne w Paczkowie.
Śródmieście Prudnika.(Fot: materiały konkursowe)
Celem konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego jest zebranie najlepszych realizacji budowlanych a następnie ich promocja oraz nagradzanie. Komisja konkursowa docenia gminy dbające o ład przestrzenny, funkcjonalność i atrakcyjność przestrzeni publicznej. Tegorocznym zwycięzcą plebiscytu została rewitalizacja Rynku w Oleśnie.
- Jury w uzasadnieniu podkreśliło wysoki poziom projektu i realizacji, przywrócenie centralnemu miejscu jego najistotniejszych funkcji, kompleksową rewitalizację z podkreśleniem - przy wykorzystaniu współczesnych form architektonicznych - wartości historycznych – mówi Violetta Ruszczewska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. - Wcześniej w tym miejscu zlokalizowane było rondo, w ciągu dnia pokonywane przez tysiące samochodów – podkreśla Ruszczewska.
- Dzisiaj o całej inwestycji można mówić ze spokojem, odbierając nagrody ale gdy koncepcja zagospodarowania placu została zaprezentowana, wywołała burzliwą dyskusję. Z czasem mieszkańcy projekt i jego realizację zaakceptowali. Skwer na Rynku stał się miejscem spotkań ze wspaniałym oświetleniem i uwielbianą przez dzieci fontanną multimedialną – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.
Oprócz nagrody głównej jury przyznało cztery wyróżnienia. Pierwsze otrzymała „Rewitalizacja terenu rekreacyjno-wypoczynkowego Solarium w Otmuchowie”. Otmuchowskie Solarium zdobyło też nagrodę internautów – 17 procent oddanych w plebiscycie głosów otrzymał właśnie ten projekt.
Drugim wyróżnionym przedsięwzięciem była „Rewitalizacja murów obronnych wraz z wieżami bramnymi i basztami oraz terenem plantów miejskich w Paczkowie”.
Wyróżnienie jury przyznało także dla „Renowacji Wieży Piastowskiej w Opolu wraz z zagospodarowaniem wnętrza wieży i terenu przyległego oraz zorganizowaniem zaplecza turystycznego służącego do obsługi ruchu turystycznego”. - Wieża wyremontowana została ze wstydu. Wstyd bowiem było, że najbardziej rozpoznawalny zabytek regionu znajduje się w tak opłakanym stanie – mówi Jerzy Kliszewski, dyrektor generalny OUW, który w imieniu wojewody opolskiego odbierał wyróżnienie. Czwarte wyróżnienie przypadło przedsięwzięciu pod nazwą „III etap rewaloryzacji infrastruktury śródmieścia Prudnika”.
Do tegorocznego konkursu zgłoszono 29 przedsięwzięć. Od początku trwania konkursu czyli od 2008 roku zgłoszono do oceny 121 przedsięwzięć a 27 z nich otrzymało nagrody i wyróżnienia.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Demotywator: Napisał postów [34395], status [VIP]
O hahajka widać w oknie;)