- Autor: Mat
- Wyświetleń: 2948
- Dodano: 2014-02-06 / 16:02
- Komentarzy: 115
W Opolu nie zabraknie akcentów "Roku Wolności"
Przy symbolicznym, okrągłym stole Złotej Sali Urzędu Wojewódzkiego przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta, Archiwum Państwowego, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, a także Samorządu Studenckiego UO przedstawili planowane w tym roku przedsięwzięcia, utrwalające w pamięci Opolan przełomowe wydarzenia z 1989 roku.
- Chyba nie było drugiego podobnego ćwierćwiecza w naszej historii, kiedy zbiegłyby się trzy rzeczy naraz. Po pierwsze wolność, po drugie pokój i po trzecie rozwój. Popatrzmy na te 25 lat jako na sumę pozytywnych dokonań. Spróbujmy rok 2014, wpisując się w inicjatywę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przeżyć jako ludzie którzy z wolności skorzystali, cały czas korzystają i będą korzystać – mówi Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski. - Dzisiejsze nasze spotkanie jest świadectwem tego, że w gronie instytucji ważnych chcemy komunikować społeczeństwu, zapraszając go jednocześnie do poczucia satysfakcji i radości, o szeregu wydarzeń, które będą nam mówiły, że coś ważnego zdarzyło się 25 lat temu, coś co przesądziło o naszej teraźniejszości, coś co będzie decydować o naszej przyszłości – podkreśla wojewoda.
Z okazji „Roku wolności” Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną zakładkę na swojej stronie internetowej. - Na niej każdy samorząd i każda organizacja będzie mogła zgłosić swoją inicjatywę z okazji obchodów „Roku Wolności”. I nie chodzi tylko o wydarzenia 1989 roku, bo przecież w 2014 roku mamy też 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego czy 75. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej – wyjaśnia Szymon Ogłaza, dyrektor gabinetu wojewody opolskiego. - Na stronie będą też publikowane materiały udostępnione przez opolskie Archiwum Państwowe sprzed ćwierćwiecza, a także kalendarium historyczne - dodaje Ogłaza. Uczestnicy spotkania w Złotej Sali zaapelowali też do mieszkańców Opolszczyzny, aby przekazywali do Archiwum Państwowego pamiątki związane z 1989 rokiem.
Wśród imprez planowanych z okazji „Roku Wolności” w Opolu sztandarowymi wydarzeniami mają być projekty artystyczne. W Filharmonii Opolskiej obędzie się koncert pod roboczą nazwą „25 przebojów na 25-lecie”. Akcenty przemian systemowych w Polsce mają pojawić się też podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Ratusz dodatkowo chce też zorganizować w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym spotkanie przedsiębiorców, którzy prowadzili swoje interesy przed 1989 rokiem i po przemianach. Z kolei 10. Brygada Logistyczna planuje 12 marca zorganizować dzień otwartych koszar. Tego dnia przypada bowiem kolejna rocznica 2014 roku – mija 15 lat, od kiedy Polska należy do NATO.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
krisss: Napisał postów [2133], status [Szycha]
Coraz więcej świąt mamy. Dlaczego nie zrobią święta narodowego i wszyscy będziemy świętować?? Ja rozumiem, że są to ważne wydarzenia związane z uzyskaniem przez nas wolności, ale można poświęcić temu jakąś wystawę czy cykl imprez na rynku bez inwestowania sporej gotówki. Nasze miasto zawsze ma na inne rzeczy tylko na sylwestra czy też festiwal, który jest wpisany w historię Opola wiecznie brak funduszy.