- Autor: Greg
- Wyświetleń: 5708
- Dodano: 2014-03-01 / 12:08
- Komentarzy: 22
Azbest wciąż truje Opolan
Groźny dla zdrowia azbest wciąż tkwi w ponad 600 budynkach w samym Opolu, z czego aż 70% to bloki na osiedlu Armii Krajowej. Jak wyliczają eksperci - w ciągu 12 lat trwania rządowego Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu w naszym województwie unieszkodliwiono zaledwie 1,3% azbestu, który jest na terenie naszego regionu.
Azbest to minerał, używany m.in. przy ociepleniach dachów, a także w płytach z których budowano bloki, szyby windowe czy maszynownie. Gdy odkryto, że jest szkodliwy zaprzestano jego szerokiego używania w budownictwie. Wdychanie pyłu azbestowego prowadzi do wielu groźnych chorób, m.in. nowotworu. Pył powstaje przy obróbce płyt z azbestem, choćby przy wierceniu.
- Eksperci szacują, że na teren województwa opolskiego trafiło 325 tysięcy ton wyrobów zawierających azbest. Na razie udało się zinwentaryzować 119 tysięcy ton wyrobów, zawierających azbest. Problem ten dotyczy ponad 20 tysięcy opolskich gospodarstw domowych, gdzie wciąż użytkowane są wyroby azbestowe - mówi Krzysztof Smolnicki z Fundacji EkoRozwoju, która organizuje na Opolszczyźnie seminaria dotyczące usuwania azbestu.
Azbest znajduje się w 642 budynkach w Opolu. Szkodliwe płyty zajmują powierzchnię ponad 135 tysięcy metrów kwadratowych. Administracja osiedla Armii Krajowej, którego głównie dotyczy problem od kilku lat sukcesywnie usuwa płyty azbestowe z bloków, ale jest to proces kosztowny. W ciągu ostatnich dwóch lat udało się oczyścić prawie 7 tysięcy metrów kwadratowych. Do tej pory prace finansowano z pieniędzy mieszkańców, teraz pojawiła się też możliwość finansowania usuwania azbestu ze środków miasta.
Członkowie Fundacji EkoRozwoju podkreślają słabą aktywność opolskich gmin w zakresie pozyskiwania środków na usuwanie azbestu. W 2012 roku tylko 22 na 71 gmin wnioskowało o dotację na usuwanie azbestu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Sytuacja poprawiła się w roku 2013 w którym to dofinansowanie otrzymało już 39 gmin - czyli ponad połowa.
Zgodnie z unijną dyrektywą Polska ma czas na usunięcie azbestu do 2032 r.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
DeKa: Napisał postów [528], status [rozpisany/na]
"Wdychanie pyłu" prowadzi do różnego rodzaju chorób. Dlaczego redaktor nie wspomniał że pył ten powstaje podczas łamania, cięcia, wiercenia i innych prac przy azbeście?? Ta propaganda antyazbestowa ma na celu tylko napędzanie niektórym firmom i instytucjom kasy a nie ochronę naszego zdrowia. A tak na marginesie, Polska ma czas do 2032roku, ciekawy jestem czy inne kraje też tak mają, bo w Niemczech, Danii itd mają azbestu więcej niż my i nikt się tym nie przejmuje.