- Autor: Mat
- Wyświetleń: 6840
- Dodano: 2014-03-01 / 16:34
- Komentarzy: 67
Opole uczciło pamięć Żołnierzy Wyklętych
Szereg uroczystości i wydarzeń przygotowano w stolicy Opolszczyzny z okazji obchodzonego dzisiaj Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu. W samo południe kwiaty na Placu Wolności złożyli przedstawiciele władz miasta i województwa. Po południu odbędzie się marsz pamięci.
Przedstawiciele lokalnych władz oraz środowisk patriotycznych, historycznych i kombatanckich złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego. - W warunkach beznadziejnych, po Jałcie, próbowali zbrojnego i intelektualnego oporu przeciwko narzuconej władzy. Dlatego tak mocno wpisują się w główny nurt tradycji narodowej – podkreślił podczas uroczystości Krzysztof Kawalec, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Po spotkaniu na Placu Wolności uroczystość przeniosła się pod wiadukt przy ul. Struga. Od dziś nosi on bowiem imię Żołnierzy Wyklętych. - Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce dla uczczenia żołnierzy wyklętych. To najpiękniejsza konstrukcja mostowa w naszym mieście. Symbolizuje połączenie piękna i solidności – mówił Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola. Warto podkreślić, że uchwałę w sprawie nadania imienia wiaduktowi przyjęto w kwietniu ubiegłego roku, ale celowo wstrzymano odsłonięcie pamiątkowych tablic informacyjnych.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu kontynuowane będą od 16.30 mszą świętą w katedrze, a bezpośrednio po niej, około godziny 17:20 wyruszy marsz pamięci pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych na pl. Wolności. Tam o 18.00 w ramach zaplanowanej uroczystości przypomniana zostanie historia żołnierzy niepodległościowego podziemia.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w 2011 roku przez Sejm RP w hołdzie "bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu państwa polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. 1 marca przypomina wydarzenia z 1951 roku, kiedy na 7 członkach kierownictwa IV Zarządu Głównego Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość wykonano wyrok śmierci.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisał postów [1192], status [rozpisany/na]
[moderacja]