- Autor: Greg
- Wyświetleń: 4580
- Dodano: 2014-03-07 / 13:00
- Komentarzy: 210
Stowarzyszenie Ślązaków ponownie przed sądem
- Sprawa rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej musi zostać ponownie rozpatrzona przez Sąd Rejonowy w Opolu - orzekł dziś sąd odwoławczy. W grudniu ubiegłego roku Sąd Najwyższy zakwestionował rejestrację stowarzyszenia. Zarząd stowarzyszenia nie składa broni i zapowiada, że wykorzysta wszystkie środki prawne w Polsce, a jeśli to nie pomoże, to zarejestruje stowarzyszenie w innym kraju.
Dziś w Sądzie Okręgowym w Opolu pojawili się nie tylko przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, ale też ich sympatycy. W grudniu ubiegłego roku Sąd Najwyższy cofnął rejestrację stowarzyszenia.
- Wykładnia prawa, stosowana przez Sąd Najwyższy daje podstawę do przyjęcia apelacji Prokuratury Okręgowej w Opolu, która zaskarżyła postanowienie o rejestracji stowarzyszenia - mówi Irena Leszczyńska, sędzia Sądu Okręgowego w Opolu.
Prowadząca rozprawę sędzina tłumaczyła, że sąd odwoławczy nie jest władny do rozpatrywania o sprawie rejestrowej, bo od tego jest Sąd Rejonowy, który ostatecznie ponownie rozpatrzy sprawę rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.
- Powołujemy się na spisy powszechne, ale najlepiej zawsze zapytać się ludzi. Co my się będziemy pytać Obamy czy jest narodowość śląska czy jej nie ma. Najlepiej się mogą wypowiedzieć o tym autochtoni, ludzie którzy tu mieszkają, tu się wychowali - mówi Peter Langer ze Ślonskiej Ferajny. - Jak się godo w Opolu, że jest narodowość niemiecka to nie jest dziwne, że są Niemcy, ale jak już powiemy, że jest narodowość śląska to wielce oburzeni, że jest ktoś taki jak Ślązacy - dodaje Langer.
Pejter Długosz ze stowarzyszenia nie wyklucza, że jeśli nie uda się zarejestrować stowarzyszenia w Polsce, to zostanie ono zarejestrowane w innym kraju na terenie Europy. - Wcześniej jednak zamierzamy wykorzystać wszystkie środki prawne w Polsce, łącznie z Trybunałem Konstytucyjnym - dodaje.
W grudniu 2013 członkowie stowarzyszenia zgłosili decyzję Sądu Najwyższego do Komitetu Doradczego Ochrony Mniejszości przy Radzie Europy. W lutym tego roku Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej przesłało do dwóch komitetów Organizacji Narodów Zjednoczonych relację z procesu SONŚ oraz wymianę pism, jakie środowiska śląskie prowadziły w ostatnich 2 latach z instytucjami rządowymi w Polsce. Tymi komitetami są: Komitet Praw Człowieka oraz Komitet d/s Likwidacji Wszelakich Form Dyskryminacji Rasowej.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
krisss: Napisał postów [2133], status [Szycha]
Przesadzają z tym trochę.