- Autor: Mat
- Wyświetleń: 7527
- Dodano: 2014-03-08 / 14:30
- Komentarzy: 56
Hala z duszą czyli ile dla Opola znaczy "Okrąglak"
Zdjęcie wykonane z wnętrza hali w roku 1968. (Fot: archiwum prywatne)
Jej pomysłodawcą był Józef Buziński, ówczesny wojewoda opolski i wielki kibic sportowy, który w późniejszych latach, gdy został wojewodą w Olsztynie, zbudował tam identyczną halę. Budynek wzniesiony w latach 60. został oddany do użytku w lipcu 1968 roku. Tym samym „Okrąglak” to jedna z najstarszych, wciąż działających hal w Polsce.
Projektantem nowoczesnego jak na tamte czasy obiektu był Jerzy Gottfried, a konstruktorem Władysław Feiferek. Hala w premierowym wydaniu mieściła do 4 tysięcy widzów i miała interesującą, owalną konstrukcję, która zyskała uznanie i doroczną nagrodę ministra budownictwa. Budynek od momentu powstania pełnił funkcję użyteczności publicznej. Choć odbywały się w nim duże imprezy targowe i artystyczne, a nawet charytatywne, to jednak zawsze był przede wszystkim obiektem sportu i rekreacji.
Ciekawostką konstrukcyjną obiektu było to, że na samej górze istniało przeszklenie, które z lotu ptaka miało przypominać ludzką źrenicę – i to właśnie było tą perełką architektoniczną, która w późniejszych latach została zlikwidowana. Słońce raziło bowiem w oczy trenujących tam siatkarzy. Z siatkarzami wiąże się też inna historia. Podczas jednego ze zgrupowań kadry narodowej siatkarzy pod wodzą Waldemara Wspaniałego została rozwiązana zagadka wyjątkowo niekorzystnych zapachów roznoszących się po obiekcie. To właśnie szkoleniowiec przekonał zarządców obiektu, że przy niskim ciśnieniu zbierają się pod nim biogazy.
Wiele osób podnosząc argument rozbiórki „Okrąglaka” wkłada go na półkę rozpadającego się, niefunkcjonalnego już obiektu. Tymczasem jeśli wziąć pod uwagę dane, które przesłał nam Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, to wciąż sportowe serce Opola. Zgodnie z regulaminem obiektu hala jest czynna 7 dni w tygodniu w godzinach 6.00 – 24.00 przez cały rok. - W okresie od stycznia do grudnia 2013 roku wykupiono około 1794 godzin gry w badmintona – więcej o ok. 200 w porównaniu z rokiem ubiegłym – wylicza Radosław Mielec, rzecznik MOSiR. - W godzinach dopołudniowych na obiekcie odbywają się zajęcia wychowania fizycznego głównie szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealnych i Uniwersytetu Opolskiego – dodaje.
Często z hali korzysta też Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, popołudniami obiekt jest wynajmowany przez firmy, kluby, organizacje sportowe i osoby fizyczne do gry w piłkę nożną, siatkówkę, jazdę na rolkach, piłkę ręczną oraz grę w badmintona. W ubiegłym roku w hali odbyło się 1589 godzin zajęć sportowo-rekreacyjnych, w których wzięło udział około ok. 32 tysiące osób. - Tylko na imprezy i zajęcia sportowe podpisujemy w ciągu roku około 70 umów i wniosków rezerwacji i około 22 na inne imprezy. Wiele z nich dotyczy cyklicznych wydarzeń lub długoterminowego korzystania z obiektu – podkreśla Mielec.
Przy okazji planowanego kapitalnego remontu hali pojawiają się też pierwsze głosy co do jej nazwy. Wśród nich propozycja, aby Okrąglak otrzymał imię ś.p. Joachima Halupczoka, polskiego kolarza szosowego, wicemistrza olimpijskiego i dwukrotnego medalisty mistrzostw świata, który w 1994 roku zasłabł w tej hali podczas rozgrzewki do towarzyskiego meczu piłki nożnej i zmarł w drodze do szpitala.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gosia Kefir: Napisała postów [1388], status [stały bywalec]
" przy niskim ciśnieniu zbierają się pod nim biogazy " - na forum 24op panuje zawsze wysokie ciśnienie a mimo to biogazy są na nim cały czas obecne.