- Autor: Mat
- Wyświetleń: 3681
- Dodano: 2014-03-25 / 14:04
- Komentarzy: 69
"Opole na Tak" proponuje obniżki opłat za śmieci
Stowarzyszenie zbiera podpisy pod uchwałą w sprawie obniżenia opłaty śmieciowej w Opolu.
Rodziny wielodzietne i wielopokoleniowe z Opola powinny za wywóz śmieci płacić mniej – przekonuje stowarzyszenie "Opole na Tak". Jako argument przedstawia spójną politykę prorodzinną miasta. Z kalkulacji i propozycji obniżki opłat, które przygotowali Arkadiusz Wiśniewski i jego współpracownicy wynika, że trzyosobowa rodzina mogłaby zaoszczędzić rocznie nawet 72 złote.
Pomysł stowarzyszenia sprowadza się głównie do obniżki opłat w skali od 10 do 15 procent. Najniższa stawka od osoby miałaby wówczas wynosić 10 złotych 50 groszy miesięcznie (przy segregacji śmieci) oraz 17 złotych (przy braku segregacji). - Najwięcej mogłyby zaoszczędzić rodziny wielodzietne i wielopokoleniowe. Proponujemy bowiem degresywny system naliczania opłat, a więc im więcej osób w rodzinie tym mniejsza opłata – wyjaśnia Witold Zembaczyński, wiceprezes Opole na Tak. - Zasadą naszego rozwiązania jest, że piąta i każda kolejna osoba w rodzinie nie płaci – dodaje.
W ten sposób stowarzyszenie wyliczyło konkretne oszczędności w skali roku – dla trzyosobowej rodziny segregującej śmieci to 72 złote mniej niż w obecnym systemie. Rodziny wielodzietne i wielopokoleniowe zapłaciłyby mniej o 240 złotych. - Ktoś zapyta, dlaczego chcemy obniżyć opłatę skoro i tak są problemy z jej egzekwowaniem i wciąż nie brakuje osób nieobjętych systemem? Obkładanie wszystkich rodzin taką samą opłatą to ogromna niespójność w polityce prorodzinnej miasta. Z jednej strony dajemy tańsze bilety do ZOO, a z drugiej wyciągamy pieniądze na te bilety w opłacie śmieciowej – ocenia Arkadiusz Wiśniewski, prezes "Opole na Tak".
W ocenie władz stowarzyszenia obniżki opłat mogą zwiększyć też wpływy do budżetu z tytułu tzw. opłaty śmieciowej. - Ci, którzy dotychczas unikają systemu robią to ze względu na niekorzystne stawki. Ich obniżenie powinno zachęcić do legalnego odprowadzania odpadów – ocenia Wiśniewski. - Średnia stawek w okolicznych gminach i miastach to 10 złotych 60 groszy, a w Opolu to 3 złote więcej – zaznacza były wiceprezydent Opola.
Propozycja stowarzyszenia ma trafić na sesję Rady Miasta pod postacią projektu obywatelskiej uchwały. Póki co zbierane są pod nią podpisy (wymagane jest min. 500).
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Fromage: Napisał postów [777], status [stały bywalec]
przypadek? zblizaja sie wybory.. teraz beda obiecywac sranie w banie